Spotkanie z Maciejem Siembiedą

2023-03-02

Maciej Siembieda, autor reportaży śledczych i powieści, był gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach. Podczas spotkania w Poczytalni Na dVoRcu zaczarował publiczność opowieściami o swoim życiu, inspiracjach czy kulisach powstawania powieści, z charakterystycznym humorem, dzięki czemu sala co chwila wypełniała się śmiechem. Rozmowę prowadziła Aleksandra Kępińska.

Wiedział, że od zawsze chce pisać. Najpierw były to reportaże, a od 5 lat szeroko pojęta beletrystyka. Pisze dla przyjemności i dobrze się przy tym bawi. W swoich powieściach skupia się na prawdziwych wydarzeniach. Inspiracje czerpie z życia, zasłyszanych opowieści czy z notesu, w którym ma warte zapisania historie. Jak podkreślał, fikcja nigdy nie zastępuje prawdy, to ona jest tą dominującą. Swoje książki pisze piórem, co jest niespotykane w dobie komputerów. Nie lubi pisania pod presją, za to uwielbia spacery i niezdrowe jedzenie. Dużo czyta, nie tylko książki. W trakcie spotkania opowiadał kulisach powstania piątej już części cyklu z Jakubem Kanią, której temat "siedział" mu w głowie od 30 lat. Nie brakuje w niej wątków politycznych, społecznych, relacji Ślązacy – repatrianci z Kresów, ale także fantastycznej historii Karola Goduli.

Mecenas kultury: Galeria Echo
Partnerzy: Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A., Buskowianka Zdrój, No To Szok