Spotkanie z Barbarą Wrońską

2023-03-13

Tydzień Kultury Języka to wspaniała okazja do promocji najnowszego tomiku wierszy "Lekcje latania" Barbary Wrońskiej. Spotkanie na osiedlu Bocianek odbyło się w ramach cyklu "Biblioteka po sąsiedzku". Przybyło wielu gości, a wśród nich Zyta Trych z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz Anna Zielińska-Brudek ze Związku Literatów Polskich. Wiersze, m.in. "Babka" czy "Ukraina", były czytane przez samą autorkę oraz jej męża Szczęsnego Wrońskiego.

W rozmowie z Aleksandrą Kępińską poetka wracała do wczesnego dzieciństwa. Wspominała ojca, który nauczył ją wielu rzeczy m.in. odróżniania zbóż na polach. Rozmowa była podzielona na 4 etapy, podobnie jak najnowszy tomik wierszy: "W stronę źródła ", "Zakochana kobieta", " Boczny tor", " Egzamin z wolności". Poetka wiele razy podkreślała, że natchnienie do wierszy przychodzi w różnych sytuacjach. Jeden z wierszy z tego tomiku powstał podczas mszy w kościele, gdzie teks został zapisany na chusteczce.

Spotkanie w gronie miłośników poezji przebiegło w miłej i luźnej atmosferze. Na zakończenie autorka podpisywała najnowszy tomik, który otrzymała także MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach. Już wkrótce będzie go można wypożyczyć w Filii nr 10.