Spotkanie z Januszem Wróblewskim

2023-03-10

Poetycka twórczość i zamiłowanie do natury Janusza Wróblewskiego będą idealnym wstępem do literackiej wiosny w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach. Wielki pasjonat dzikich zwierząt i ptaków, zakochany w przyrodzie oraz umiłowany w języku polskim, spotka się z kielczanami 21 marca o godz. 17:00 w Poczytalni na dVoRcu.

Kielecki językoznawca i wykładowca akademicki. Jego felietony oraz wiersze publikowano przez wiele lat w lokalnych dziennikach takich jak „Słowo Ludu”, „Echo Dnia” i „Gazeta Kielecka”. W Radiu Kielce prowadził audycje pt. ,,Ptaki obok nas” i wygłaszał felietony poświęcone mowie ojczystej. Jest inicjatorem XXXI Tygodnia Kultury Języka w województwie świętokrzyskim. Spiritus movens i główny juror Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Młodych Miłośników Przyrody pt. ,,Przyroda – moja miłość” dla dzieci i młodzieży.

Przez 20 lat prowadził założoną przez siebie fundację pod nazwą Ośrodek Pomocy Dzikim Zwierzętom – Ptasi Azyl, z siedzibą we wsi Ostrów, gmina Chęciny. Jej celem było niesienie pomocy dzikim zwierzętom i edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży. Autor dwóch tomików: ,,Trzy źródła” (2020) oraz ,,Taki świat, takie życie” (2023). Natchnienie czerpie z trzech źródeł: języka, poezji i ptaków.

"Ośmielam się wam powierzyć
sekret mojego serca:
ptaki to moi najlepsi
nauczyciele szczęścia.”

Uczestnicy spotkania będą mieli niezwykłą okazję wysłuchania interpretacji wierszy w wykonaniu Karoliny Kępczyk. Podczas spotkania będzie możliwość zakupienia książek autora. Rozmowę poprowadzi Magda Brzezińska. Transmisja online z wydarzenia dostępna będzie w mediach społecznościowych.

Partnerzy wydarzenia
: Auchan Kielce, Uzdrowisko Busko-Zdrój, Buskowianka Zdrój, Coffee and You oraz Cukiernia Jamioł.