Spotkanie z Magdą Brzezińską

2023-02-04

Literatura łączy. Gośćmi piątkowego wieczór w Poczytalni Na dVoRcu byli: Magda Brzezińska, kielecka poetka i redaktorka oraz dwóch wydawców - Piotr Brysacz (Paśny Buriat) i Adam Cedro (Pewne Wydawnictwo).

Magda Brzezińska wychowała się w kulcie biblioteki, pierwsza książka jaką przeczytała to „Tańcowała igła z nitką”. W domu rodzinnym książki pełniły funkcję ozdób, najwięcej czytała jej babcia Zosia. Pierwsze wiersze pisała na studiach, porzuciła jednak poezję na wiele lat. Pod wpływem trudnego momentu w życiu zaryzykowała i pokazała światu swoją twórczość. Dostając pozytywną informację zwrotną postanowiła wydać pierwszy tomik. Mimo późnego debiutu ma na swoim koncie już dwa tomiki i bajkę terapeutyczną „Jak Kuba zobaczył, co jest po drugiej stronie Drogi”.

Piotr Brysacz wybrał polonistykę, ponieważ chciał być poetą. Pierwsze kroki literackie stawiał w szkole, a później w dziennikarstwie pisząc recenzje książek do czasopisma "Charaktery". W końcu wpadł na pomysł, żeby założyć wydawnictwo. Wydaje książki regionalne dotyczące Podlasia, z którego pochodzi. Podejmuje tematy szeroko rozumianego Wschodu. Od 17 lat mieszka w Kielcach.

Dr Adam Cedro jest filologiem. Fascynuje go twórczość Norwida, którą zajmuje się naukowo od wielu lat. Za dwa lata w Dębinkach powstanie muzeum poświęcone wieszczowi, do którego już teraz serdecznie zaprasza. Książka od zawsze była jego naturalnym kanałem kulturalnym. W czasach licealnych rozkochał się w poezji. Nigdy nie myślał o pisaniu, ale o wydawaniu książek. W efekcie powstało Pewne Wydawnictwo, które zajmuje się publikacją m.in. esejów, poezji czy książek naukowych.