"Wokół Żeromskiego"

2023-12-09

ŻEROMSZCZACY - Stowarzyszenie Absolwentów LO im. S. Żeromskiego w Kielcach gościło w piątkowy wieczór w Poczytalni Na dVoRcu. A to za sprawą wydarzenia „Wokół Żeromskiego”, którego pomysłodawcą była Zofia Pietraszek – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów „Żeromszczacy”. Zgromadzonych gości powitała wicedyrektor MBP Ewelina Iwan.

W pierwszej części wieczoru wręczono nagrody w konkursie fotograficznym „Żeromski, Żeromszczacy, Żeromszczyzna”. Przyznano aż 10 wyróżnień oraz 3 główne nagrody:
1 miejsce – Artur Kubicki
2 miejsce – Grzegorz Dorobek
3 miejsce – Wojciech Domagała
Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, dlatego organizatorzy zapowiedzieli już kolejną edycję.

Druga część dotyczyła rozmowy z autorem książki „Pan Kuchnia, czyli ostatni rok w XI d". A jest nim Andrzej Barwicki – absolwent szkoły i uczestnik wszystkich opisanych w niej zdarzeń. Bohaterami poematu pisanego wierszem są uczniowie, np. tytułowy Kuchnia, niesforny kolega z ławki oraz niektórzy nauczyciele: „Globo” od historii, „Bielas” od matematyki czy „Mamut” od zajęć technicznych. W rozmowie z prof. Magdaleną Helis-Rzepką wracał wspomnieniami do matury i poprzedzającej go studniówki, wagarów spędzanych na stadionie czy zwykłych afer klasowych. Skąd takie pióro u inżyniera? Sam nie wie, może to wpływ nauczycielki języka polskiego i patrona szkoły – Stefana Żeromskiego.

Spotkaniu towarzyszył pokaz prac konkursowych oraz archiwalnych zdjęć I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Dziękujemy wszystkim za udział w akcji „Podziel się książką”. Przyniesione dary wzbogacą zbiory Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach.