Spotkanie z dr. Jackiem Bartosiakiem

2023-11-21

Okazuje się, że nie tylko w Krakowie czy Warszawie, ale także w Kielcach jest ogromne zainteresowanie spotkaniami z dr. Jackiem Bartosiakiem. Szwy Poczytalni Na dVoRcu puściły i spora część słuchaczy stała za szklaną ścianą na antresoli. Podczas wieczoru założyciel i właściciel Strategy&Future zaprezentował swoją najnowszą książkę „Najlepsze miejsce na świecie. Gdzie Wschód zderza się z Zachodem”. Wyczerpująco odpowiadał na „ożywcze pytania”, które zadawała prowadząca spotkanie prof. zw. dr. hab. Agnieszka Kasińska-Metryka, politolożka i wykładowczyni UJK.

Podczas rozmowy poruszono wiele wątków i spraw istotnych dla współczesnego świata: wizja Europy za kilka lat, bezpieczeństwo państw, reforma wojska, wycofanie się Ameryki z funkcji obronnych Unii Europejskiej, Niemcy jako lider UE, utrata rynków i osłabienie zdolności wojskowej Europy, potrzeba strategii aktywnej obrony, konieczność konsolidacji… Czy chcemy, czy nie, wchodzimy w nowy świat. „Potrzeba nam pilnie strategii dla Polski na nowe, bardzo niespokojne czasy. Ponadto potrzebujemy refleksji na temat jakości kultury strategicznej w naszym kraju”. W książce dr. Jacka Bartosiaka jest mnóstwo idei oraz ciekawych rozważań, z którymi warto się zapoznać. Zachęcamy do lektury!

Na pytanie „Z jakim polskim pisarzem chciałby się Pan spotkać?” dr Jacek Bartosiak odpowiedział: „Z Bolesławem Prusem”. Wskazał kilka powodów. Po pierwsze – podobały mu się powieści Prusa, m.in. „Faraon” i „Lalka”. Po drugie – autor opisał w „Lalce” Warszawę. Po trzecie – w wolnej Polsce, III RP nigdy nie powstała tak wspaniała i frapująca powieść opisująca przemiany społeczne, gospodarcze i kulturowe. Po czwarte – chciałby, aby Bolesław Prus żył współcześnie i opisał z taką samą głębią i zrozumieniem przemiany zachodzące w Polsce. Osoba, która zadała to pytanie przed spotkaniem w mediach społecznościowych, otrzymała książkę dr. Bartosiaka z jego autografem.

Gość MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach wnikliwie odpowiadał na inne pytania od publiczności. Zatrzymały go także na dłużej zdjęcia i autografy. To jego pierwsza wizyta w miejscu, które zrobiło na nim spore wrażenie. Będzie mu o nim przypominać upominek – designerski spodek wykonany przez Instytut Dizajnu w Kielcach, wręczony w imieniu Prezydenta Miasta Kielce Bogdana Wenty przez Radnego Dariusza Jerzego Kisiela oraz prezenty od firmy Dafi, które w jej imieniu wręczył Radny Maciej Bursztein.  Wspomnijmy, że w spotkaniu wzięli także udział Radni Marcin Stępniewski i Kamil Suchański.

Mecenas kultury: Dafi
Partnerzy: Miasto Kielce, BH Brand RetailPoland, Kwiaciarnia Kwiatowa Pasja