Spotkanie autorskie z Wojciechem Tochamnem

2023-10-23

27 października o godz. 18:00 MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach będzie gościć w Poczytalni Na dVoRcu Wojciecha Tochmana - reportera i autora literatury faktu, dwukrotnego finalistę Literackiej Nagrody Nike, laureata wielu prestiżowych nagród. Wstęp wolny.

Pisarz porusza w swoich reportażach trudne tematy - cierpienie, przemoc i ludobójstwo. Ukazuje trudny los ludzi, ich okrutne historie i nie lepszą teraźniejszość. W jego zbiorach można znaleźć takie tytuły jak „Jakbyś kamień jadła” i „Dzisiaj narysujemy śmierć”, które razem z „Pianiem kogutów, płaczem psów” tworzą tryptyk o codziennym życiu po ludobójstwach w Bośni i Hercegowinie, w Rwandzie i w Kambodży.

Jego najnowsza książka „Historia na śmierć i życie” jest niepodobna do poprzednich. To reportaż z pogranicza true crime i dramatu psychologicznego. Ukazana jest w niej zbrodnia, której nie można wybaczyć i jej ofiara. Dramat rodziny, z którego nie da się podźwignąć. Skazana kobieta i jej krzywda bez kresu.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek.
Rozmowę poprowadzi Magdalena Brzezińska.

Wojciech Tochman – reporter, pisarz. Wydał m.in. książki "Schodów się nie pali", „Jakbyś kamień jadła”, „Dzisiaj narysujemy śmierć,” "Wściekły pies", „Pianie kogutów, płacz psów”, "Historia na śmierć i życie". Jest tłumaczony na niemal wszystkie główne języki europejskie. Wydaje także w Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Laureat kilku nagród, w tym Premio Kapuściński przyznawanej w Rzymie. W 2009 roku wraz z Pawłem Goźlińskim i Mariuszem Szczygłem założył Instytut Reportażu, w którym stworzył Faktyczny Dom Kultury oraz kluboksięgarnię "Wrzenie Świata" w Warszawie. Jest autorem koncepcji i pierwszego programu Polskiej Szkoły Reportażu działającej przy Instytucie Reportażu od 2009 roku. W latach 2009-2017 członek zarządu Fundacji Instytut Reportażu. Od 2017, jako fundator, jest członkiem Rady Fundacji.

Partnerzy: Miasto Kielce, Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A., Buskowianka Zdrój, Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o.; Kielce Europejska Stolica Kultury 2029

Relacja ze spotkania