Spotkanie z Katarzyną Figurą

2023-10-11

Z Katarzyną Figurą, wszechstronną i charyzmatyczną aktorką, niekwestionowaną gwiazdą polskiego kina, teatru i telewizji, spotkamy się 20 października 2023 r. o godz. 18.00 w Poczytalni na dVoRcu, w ramach projektu „Podróże ku kulturze: Przystanek: Fredro”. Rozmowę poprowadzi Agnieszka MajcherWejściówki na spotkanie do odebrania w Poczytalni Na dVoRcu od 13 października. WAŻNE! Osoby, które zarezerwowały wejściówki telefonicznie musza je odebrać w ciągu 2 dni (13 i 14 października).

Jednym zapadła w pamięć jako Merlin z "Pociągu do Hollywood", innym jako Ala z filmu "Kingsajz". Rozśmieszyła do łez fanów "Kilera" i "Kiler-ów 2-óch". Zachwyciła jako Gosia w komediodramacie "Ajlawiu", Ubica w surrealistycznym dramacie "Ubu Król", Halina w dramacie "Żurek”. Andrzej Wajda powierzył jej rolę Podstoliny w ekranizacji "Zemsty" Aleksandra Fredry, za tą kreację otrzymała nominację do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł, w kategorii: najlepsza główna rola kobieca. Lista wspaniałych ról Katarzyny Figury, komediowych i dramatycznych, jest bardzo długa.

Katarzyna Figura - absolwentka warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Zadebiutowała w wieku 11 lat w filmie "Zginął pies”. Zagrała w wielu filmach polskich i zagranicznych, m.in. Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, Roberta Altmana, Romana Polańskiego, Juliusza Machulskiego, Piotra Szulkina, Radosława Piwowarskiego, Marka Koterskiego, Ryszarda Brylskiego, Jerzego Stuhra, Janusza Zaorskiego i Filipa Bajona. Jej debiut sceniczny to rola Iriny w "Trzech siostrach" Antoniego Czechowa w reżyserii Macieja Englerta na deskach warszawskiego Teatru Współczesnego. W latach 1984-1989 aktorka Teatru Współczesnego, 2006-2009 i 2013-2016 Teatru Polonia oraz 2006-2013 Teatru Dramatycznego w Warszawie. Od 2013 roku jest w zespole Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Została uhonorowana za role filmowe i teatralne, m.in. Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za role w filmach "Ajlawju" Marka Koterskiego i "Ubu król" Piotra Szulkina, Polską Nagrodą Filmową Orły za główną rolę kobiecą w filmie "Żurek" Ryszarda Brylskiego, Grand Prix 60. Kaliskich Spotkań Teatralnych - Festiwalu Sztuki Aktorskiej za rolę tytułową w tragedii "Fedra" Jeana Racine’a w Teatrze Wybrzeże.

Partnerzy: Partnerzy: Miasto Kielce, Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A., Buskowianka Zdrój, Świat słodyczy, Mira Kosmetyki Naturalne, Kielce Europejska Stolica Kultury 2029

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2023