Podsumowanie II edycji Festiwalu

2022-09-08

6 września zakończył się w Kielcach „Pociąg do literatury. II Herling-Grudziński Festiwal”. Pięć dni spotkań z autorami, paneli dyskusyjnych, warsztatów, wycieczek, wieczorów literacko-muzycznych, kiermaszu książek. Prawdziwą ucztę dla czytelników przygotowali: Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach, Wzgórze Zamkowe w Kielcach, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Muzeum Zabawek i Zabawy. Projekt, którego pierwszą edycję zainaugurowano w ubiegłym roku, został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Miasta Kielce.

Świętokrzyski expres, który przywiózł festiwalowych gości (pisarzy, dziennikarzy, naukowców, księgarzy, wydawców, sportowców, czytelników) z różnych zakątków Polski, nie zawiódł swoich pasażerów. Wagony – 1 klasa, obsługa – profesjonalna, a do tego piękna pogoda sprzyjająca spotkaniom pod gołym niebem. Wszyscy czujemy się naładowani po takiej energetycznej dawce kultury. Skład może teraz odpocząć na kolejowej bocznicy, ale niezbyt długo. Festiwalowi zawiadowcy mają już głowy pełne nowych pomysłów na kolejną, trzecią podróż „Pociągiem do literatury”.

Na zakończenie podziękowania dla wszystkich za wszystko oraz fragment wypowiedzi Tomasza Rożka, jednego z festiwalowych gości: „Uwielbiam pociągi. Jeżdżę pociągami gdzie tylko się da. Także dlatego, że mam pociąg do literatury, bo w pociągu można poczytać, a za kółkiem samochodu niespecjalnie”. Życzymy, aby Kielce i cała Polska miały „Pociąg do literatury” nie jeden, nie dwa, nie trzy lata… ale jeszcze dłużej.

Zobacz film