Delegacja Kielc w Gotha

2022-09-23

Delegacja Kielc, na czele z Marcinem Chłodnickim - Wiceprezydentem Kielc, udała się do Niemiec na zaproszenie Knuta Kreucha – Nadburmistrza partnerskiego Miasta Gotha. Kielce reprezentowali: dyrektor MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach Anna Żmudzińska, komendanci miejscy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Straży Miejskiej. Podsumowanie dotychczasowej współpracy oraz wyznaczenie priorytetowych projektów na przyszłość to kluczowe tematy, które poruszono podczas wizyty. Jednym z ważniejszych zadań będzie realizacja w obu miastach największego w Europie festiwalu folklorystycznego Europeada w 2023 i 2024 roku. Dobre stosunki między Kielcami i Gotha od 25 lat owocują interesującymi projektami, wymianą doświadczeń i obu stronom zależy na ich kontynuacji.

W ramach tej współpracy dyrektor Anna Żmudzińska odwiedziła Stadtbibliothek Gotha. Współpraca z Bibliotekami miast partnerskich to jeden z elementów koncepcji rozwoju kieleckiej książnicy. Możemy pozazdrościć mieszkańcom Gotha wspaniałego budynku Biblioteki, ale sami mamy też czym się pochwalić. Nasze atuty to otwartość, promocja, ilość nowych książek, stale powiększające się grono czytelników, organizacja pracy, kreatywność. Wymiana doświadczeń i pomysłów na pewno zaowocuje nowymi inicjatywami podejmowanymi przez placówki biblioteczne obu miast. My będziemy mogli czerpać dobre wzorce m.in. podczas tworzenia nowej, głównej siedziby naszej Biblioteki.