Uroczyste nadanie imienia Jerzego Pilcha MBP w Kielcach

2022-09-02

Biblioteka jest zbiorem snów zapomnianych, ale utrwalonych, jest szansą nieustannego powrotu, a każdy powrót może tu na powrót stać się pierwszym przyjściem - Jerzy Pilch

Od dzisiaj oficjalnieMiejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach. To ogromna radość i wyróżnienie dla nas - instytucji kultury! Podczas uroczystości nadania Anna Żmudzińska - dyrektor Biblioteki podziękowała władzom miasta za przychylność i możliwość objęcia patronatem Jerzego Pilcha kieleckiej książnicy. Przewodniczący Rady Miasta Kielce Jarosław Karyś podkreślił, że Jerzy Pilch dokonał rzeczy wielkich i był doskonałym obserwatorem codziennego życia. Głos zabrała również żona zmarłego pisarza, Kinga Strzelecka-Pilch.

W uroczystości udział wzięli: Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, Renata Janik - wicemarszałek woj. świętokrzyskiego, Marcin Chłodnicki - wiceprezydent Kielc, Krzysztof Marek Słoń - Senator RP , Sławomir Stachura - dyrektor Kancelarii Prezydenta, Marianna Noworycka-Gniatkowska - radna Miasta Kielce, Mirosław Hajduk - dyrektor Geoparku, Tomasz Porębski - dyrektor Biura Prezydenta Miasta Starachowice, prof. UJK Marzena Marczewska, Piotr Bogusław Jędrzejczak - dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, pracownicy biblioteki oraz mieszkańcy Miasta Kielce.

Wydarzeniu towarzyszyło odsłonięcie portretu Jerzego Pilcha namalowanego przez Marcina Prusa – wielkiego fana jego twórczości – oraz prezentacja wystawy „Pasja Pilcha” zawierająca osobiste przedmioty autora, w tym cenną statuetkę Nike. Fragmenty felietonu „Sześć okien” odczytał dziennikarz Bartłomiej Zapała.

Podczas uroczystości oficjalnie ruszył festiwal literacki „Pociąg do literatury. II Herling-Grudziński Festiwal. Inaugurację rozpoczął występ Magdaleny Surmy z oprawą muzyczną Rocha Dobrowolskiego, którzy wykonali utwór „Pielgrzym Odzyskany” do słów Anny Zielińskiej-Brudek, muzykę skomponował Marcin Janaszek.

Gości przywitali: Anna Żmudzińska - dyrektor Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach, Marek Maciągowski – dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach oraz Daria Dyktyńska – dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Organizatorzy podziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania kolejnej edycji Festiwalu. Obecny na otwarciu Marcin Chłodnicki - Wiceprezydent Kielc podkreślił, że wydarzenie świeci na arenie ogólnopolskiej mocnym blaskiem zachęcając do podróży literackim pociągiem przez Polskę. Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski stwierdził natomiast, że „Pociąg do literatury to pociąg do kultury przez duże K.”. Ogromne podziękowania na ręce Organizatorów oraz władz złożył również Krzysztof Marek Słoń - Senator RP.