Niebieska Strefa A A+ A++

Aktualności

Spotkanie z Jarosławem Gugałą

2022-06-10

Pierwszy dzień „Świętojańskich podróży po literaturze” zwieńczyło spotkanie z wyjątkowym gościem, twarzą polskiej telewizji , dziennikarzem telewizyjnym i radiowym Jarosławem Gugałą. W piątkowe popołudnie przyciągnął do Poczytalni na dVoRcu wielu sympatyków. Wśród gości była m.in. dyrektor Dom Kultury Zameczek Teresa Wołczyk-Rosołowska. Rozmowę prowadziła dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, Anna Żmudzińska. 

Obiektywizm i rzetelność to najważniejsze cechy dziennikarza według naszego gościa. Wiele lat doświadczenia w pracy dziennikarza informacyjnego nauczyło go aby omijać polityków szerokim łukiem, a słuchać ludzi mądrych i ekspertów. Odniósł się także do swojej książki „Doskonale a nawet gorzej. Świat we mgle absurdu”, w której poświęca miejsc m.in. Polsce i Polakom oraz ich funkcjonowaniu we współczesnym świecie. Z jego obserwacji i badań wynika, że jesteśmy narodem nieufnym, ciągle narzekającym na wszystko, trochę żyjącym w bańce, gdzie patriotyzm równa się byciu przeciwko władzy.

Uczestnicy spotkania mogli posłuchać barwnych opowieści o pobycie w Montevideo – stolicy Urugwaju. To tam spędził ponad 4 lata pracując jako ambasador RP. Jak sam mówił, to tam odkrył, że jest człowiekiem północy. Nie lubi wysokich temperatur🌡, woli zdecydowanie umiarkowany klimat. Poza tym kocha żagle i Morze Bałtyckie jesienią. Uwielbia czytać książki i aktywnie promuje czytelnictwo. Zachęca abyśmy dzielili się książkami z osobami, które nie czytają dając im do tego pretekst. Ma nadzieję, że dzięki temu Polacy zaczną więcej czytać a smutne statystki wzrosną. Na koniec wykonał muzyczną wersję „Listu do Sułtana Mehmeda IV do Siczy Zaporoskiej i odpowiedź Kozaków".

Szczególne podziękowania kierujemy dla: Instytut Dizajnu w Kielcach, Miasto i Gmina Wodzisław i burmistrza Dominik Łukasik, Krystyna Iwan

Fotogaleria
Transmisja online

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.