Niebieska Strefa A A+ A++

Aktualności

Joanna Jax gościem MBP w Kielcach

2022-05-24

23 maja gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach była pisarka Joanna Jax.  Prawdziwe nazwisko autorki to Joanna Jakubczyk. Zaczęła pisać w wieku 14 lat, później łączyła pracę zawodową z pisarstwem. Obecnie zajmuje się tworzeniem sag rodzinnych i powieści historycznych z wątkami romansowo-dramatycznymi, choć paradoksalnie nigdy nie przepadała za historią. Jak to się stało, że polubiła tę dziedzinę wiedzy? Wszystko zaczęło się od czytania biografii największych tyranów.

Jak przygotowuje się do nowej powieści? Najpierw jest pomysł, a potem tylko książki, książki i książki. Pracując nad utworem osadzonym w konkretnych realiach historycznych przygotowuje się bardzo rzetelnie, wertuje ogrom literatury z danego tematu, przegląda mapy, zdjęcia itp. Jest to bardzo mozolna praca, ale jak widać przynosi korzyści w postaci ogromnej popularności wśród czytelników. Na pytanie, która z książek wymagała najwięcej nakładu pracy, Joanna Jax stwierdziła, że była to „Córka fałszerza", bowiem potrzebowała gruntownej znajomości z zakresu malarstwa.

Czytelnicy zgromadzeni w Poczytalni na dVoRcu pytali m.in. jak pisarka radzi sobie z zapamiętaniem takiego ogromu postaci przewijających się przez powieści i czy nie miesza ich ze sobą. Joanna Jax, z naturalnym wdziękiem i humorem stwierdziła, że zna ich wszystkich na wylot, więc nie może ich pomieszać. Tworząc, wchodzi w świat w swoich bohaterów i przeżywa z nimi wszystkie opisane sytuacje.

Ku uciesze fanów autorka zaprezentowała swoją najnowszą dwutomową powieść pt. "W pogoni za nazistą". Opowiadała także o swojej pasji, jaką jest malowanie na szkle oraz o działalność w Fundacji dla Rodaka wspierającej Polaków w Kazachstanie. Po spotkaniu była możliwość porozmawiania z pisarką i otrzymania autografu.

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki dofinansowanego ze środków Instytutu Książki.

Poczęstunek przygotowała Restauracja Romantyczna.

Fotorelacja