Niebieska Strefa A A+ A++

Aktualności

Spotkanie z Joanną Bator

2022-05-13

Na zakończenie Tygodnia Bibliotek 2022 w MBP w Kielcach odbyło się spotkanie z Joanną Bator. Laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym Literackiej Nagrody Nike, spotkała się z czytelnikami 13 maja w Poczytalni Na dVoRcu. Rozmowę prowadziła Angelina Kosiek, dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Wśród licznie zgromadzonej publiczności była m.in. wiceprezydent Kielc Agata Wojda

Spotkanie na dworcu miało nie jako wymiar symboliczny, ponieważ to właśnie miejsce odgrywa istotną rolę w powieściach pisarki. Jak sama wspomniała „pierwszy dworzec to jak pierwsza miłość, pamięta się na zawsze”. Nie tylko w powieściach, ale także w życiu prywatnym autorka odjechała z dworca ku dorosłości, uciekając z Wałbrzycha. Opowiadała o swojej młodości i rodzinnym mieście, które teraz po latach zmieniło się na lepsze. Wspominała o studiach kulturoznawczych i licznych podróżach. Nie zabrakło również rozmowy o niedawno wydanej książce „Gorzko, gorzko”, która zrodziła się w głowie autorki na poniemieckim cmentarzu. Od kilku lat nosiła się z zamiarem napisania sagi emancypacyjnej, w której to kobiety grają pierwsze skrzypce i walczą o swoje. Przypomniano także o nagrodzonej powieści „Ciemno, prawie noc” i jej ekranizacji filmowej. Na koniec nie mogło zabraknąć pytań od publiczności: o przygodę życia czyli wyjazd do Japonii, oraz jej serce do zwierząt.

Szczególne podziękowania dla: Restauracja Romantyczna, Instytut Dizajnu w Kielcach, Kwiaciarnia „Ewa”. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Fotorelacja