Coolturalny Jubileusz

2022-05-11

W ramach Tygodnia Bibliotek 2022 swoje 20. urodziny obchodzi Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach. Z tej okazji 10 maja 2022 r. w Poczytalni Na dVoRcu odbyła się uroczysta gala, w której udział wzięli: władze miasta i województwa, byli i obecni dyrektorzy, bibliotekarze oraz przedstawiciele instytucji kultury. Galę poprowadził Piotr Zawadzki.

Podczas wydarzenia obecni byli: wojewoda Zbigniew Koniusz, wicemarszałek woj. świętokrzyskiego Renata Janik, prezydent Bogdan Wenta, wiceprezydent Agata Wojda, wiceprezydent Marcin Chłodnicki, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Kielcach Grzegorz Sowiński, Małgorzata Rudnicka - pełniąca obowiązki dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Świętokrzyskim Urzędzie Marszałkowskim, dyrektor Kancelarii Prezydenta Sławomir Stachura, Przewodniczący Komisji Edukacji i Kultury Rady Miasta Kielce Jarek Foka Bukowski, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach Andrzej Dąbrowski, dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy Daria Dyktyńska, dyrektor Domu Kultury Zameczek Teresa Wołczyk-Rosołowska, dyrektor Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach im. Stefana Karskiego Piotr Bogusław Jędrzejczak, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach Barbara Damian, była wicedyrektor MBP Bożena Iwan.

Życzenia oraz podziękowania złożyli przedstawiciele władz miasta oraz województwa, a także dyrektor MBP Anna Żmudzińska oraz dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach im. Witolda Gombrowicza Andrzej Dąbrowski. Z rąk wojewody wyróżnieni pracownicy Biblioteki otrzymali odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Wśród nich znaleźli się: Dorota Biskupska, Robert Ciułek, Edyta Figarska, Jagoda Kieś-Kozak, Anna Kopczyńska, Dorota Kosmala, Barbara Nawierska, Łukasz Pająk, Anna Szalkowska, Agata Zając. Nagrodzono również najlepszych czytelników na przestrzeni całych 20 lat w kategorii kobieta, mężczyzna oraz dziecko. Całość wydarzenia uświetnił występ tancerzy z Kieleckiego Teatru Tańca.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.