Niebieska Strefa A A+ A++

Aktualności

20 lat MBP w Kielcach

2022-04-29

Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach świętuje swój jubileusz 20-lecia, ale w rzeczywistości większość filii i bibliotekarzy związana jest z Kielcami i z Wami, Drodzy Czytelnicy, znacznie dłużej. Najstarsze z naszych placówek bibliotecznych mają już po 70 lat, a wielu pracowników służy Wam nie tylko 20, ale 25, 30, 35, 40… lat, a za wszystkie wspólnie przeżyte z Wami i książkami lata pięknie dziękujemy.

Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach powołana została Uchwałą nr 977/2002 Rady Miejskiej w Kielcach 28 lutego 2002 r. i wpisana do rejestru instytucji kultury pod pozycją 7/02 z datą 24 kwietnia 2002 r. Powstała z wydzielenia 12 filii bibliotecznych wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach; filia na Barwinku pozostała w strukturze WBP.

Swoją działalność jako odrębna instytucja rozpoczęła 1 maja 2002 r. Osobą upoważnioną do podejmowania czynności prawnych został Radosław Wojewódzki – pełnomocnik Zarządu Miasta do spraw utworzenia miejskiej biblioteki. Od 1 czerwca 2002 r. funkcję dyrektora sprawował Marek Gębski. W kwietniu 2003 r. w wyniku konkursu dyrektorem został Andrzej Maćkowski, który powołał na swego zastępcę Katarzynę Zarębę-Kowalczyk, później zaś Bożenę Iwan. 18 listopada 2019 r. dyrektorem MBP została Anna Żmudzińska, która na stanowisko swego zastępcy powołała Ewelinę Iwan.

W ciągu kolejnych lat struktura MBP i liczba filii zmieniała się. W 2005 r. na osiedlu Pod Dalnią uruchomiono filię nr 13. Kilka filii zmodernizowano, przeniesiono do nowych, przestronniejszych lokali. 1 września 2020 r. uruchomiono Filię nr 7 - Mediatekę mieszczącą się w budynku Centrum Komunikacyjnego w Kielcach. W chwili obecnej sieć biblioteczna składa się z 13 placówek znajdujących się na różnych osiedlach naszego miasta.

Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach jest całkowicie zautomatyzowana. Pracuje w Systemie Bibliotecznym MATEUSZ. Oferuje użytkownikom zbiory w formie tradycyjnej i elektronicznej. Prowadzi działalność kulturalną promując czytelnictwo. Służy mieszkańcom Kielc i okolic, obcokrajowcom, dzieciom, młodzieży, dorosłym, osobom niepełnosprawnym. Jest otwarta na użytkowników dostosowując swoją ofertę do ich potrzeb.

Mamy nadzieję, że kolejne jubileusze będziemy świętować razem z Wami ciesząc się z coraz bardziej nowoczesnej i jak zawsze - przyjaznej Biblioteki.