Niebieska Strefa A A+ A++

Aktualności

Dorota Kotas gościem MBP w Kielcach

2022-04-26

Zwieńczeniem kwietnia - miesiąca świadomości autyzmu - było spotkanie z pisarką Dorotą Kotas. W książce Cukry autorka opisuje siebie i przekonuje, że z zespołem Aspergera da się żyć. Nie bez powodu zawitała do Poczytalni Na dVoRcu, ponieważ filia MBP w Kielcach przystosowana jest dla osób w spectrum autyzmu. Wśród uczestników spotkania była m.in. wiceprezydent Kielc Agata Wojda.

Dorota Kotas nie spodziewała się tak dużego zainteresowania książką Cukry i swoją osobą, choć wiedziała, że jej pierwsza powieść Pustostany odniosła sukces. Zastanawia się, czy dalej jest jeszcze pisarką czy aktywistką mówiącą o problemie społecznym jakim jest spectrum autyzmu.

Dużą uwagę zwraca na słowa. Chciałaby odczarować patrzenie na osoby w spectrum jako z osoby z zaburzeniami czy dysfunkcjami. Zachęca do używania neutralnego języka i określania siebie i innych jako osób po prostu o odmiennych potrzebach komunikacyjnych.

Idealnie miasto do życia dla osób w spectrum? Przede wszystkim ciche, z jasnymi zasadami, bez agresywnych i sfrustrowanych osób, gdzie wszystkie sprawy dałoby się załatwić przez Internet, z większą ilością drzew niż centrów handlowych, przyjazne dla zwierząt i różnych ludzi pod każdym względem.

Podczas spotkania rozstrzygnięto konkurs „Zadaj pytanie Dorocie”. Autorzy najciekawszych pytań zostali nagrodzeni egzemplarzami książek od Wydawnictwa Cyranka.

Wsparli nas:
Stowarzyszenie Sztuka Łączenia, Planeta A, Przedszkole i Żłobek Niepubliczny Baja Patataja, ORETW dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem, Niepubliczne Przedszkole specjalne dla dzieci z autyzmem "Słowicza Ferajna", Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Droga do sukcesu”, Vegeteran 5

Fotorelacja