Niebieska Strefa A A+ A++

Aktualności

Wieczór poetycki z Barbarą Wrońską

2022-04-22

„Rzadkość, że ludzie zwracają uwagę głównie na słowo. Tyle osób wrażliwych w jednym miejscu to niezwykłe doznanie” - mówiła dyrektor Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach Anna Żmudzińska podczas spotkania z poetką Barbarą Wrońską. 2️0 kwietnia w Poczytalni Na dVoRcu odbyła się promocja tomiku poezji „Zwykły człowiek”. Autorka nie kryła wzruszenia z powodu tak licznie przybyłej publiczności, wśród której była m.in. dyrektor Domu Kultury Zameczek Teresa Wołczyk-Rosołowska, prof. UJK Marzena Marczewska. 

Autorka broniła się przed wydaniem tomiku „Zwykły człowiek”. Twierdziła, że ta książka jej nie chce, że się rozlatuje. Czuła się jak tytułowy zwykły człowiek, który żyje w cieniu swojego męża twórcy. Ona miała spełniać się w roli matki i żony. W pewnym momencie przestało jej to wystarczać. W swoim wierszach porusza np. temat cielesności. Pokazuje ciało starzejące się, także podczas choroby. Jak twierdzi, prawdziwy człowiek to jest to, co mamy w środku, opakowanie można zmienić. Chce walczyć o to, by zwłaszcza kobiety szanowały się nawzajem. Czy poezja pozwala jej odreagować rzeczywistość? Owszem, bo jest sposobem porozumiewania się ze światem, kanałem dzięki któremu łatwiej jej wyrazić siebie.

W spotkaniu towarzyszył autorce mąż Szczęsny Wroński, który poza wsparciem i żartobliwą rozmową, odczytał także kilka wierszy, w tym te o tematyce ukraińskiej. Na koniec autorka przeczytała wiersze nawiązujące do pięciu ważnych dla niej fotogramów autorstwa Agi Sabat, nie kryjąc zachwytu nad swoim portretem.

Fotorelacja