Światowy Dzień Czytania Tolkiena

2022-03-21

25 marca obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Fani powieści brytyjskiego pisarza spotykają się, aby świętować to szczególne wydarzenie na całym świecie. W tym roku do akcji #TolkienReadingDay2022 przyłączyły się kieleckie instytucje: Poczytalnia na dVoRcu, filia Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach, Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach oraz księgarnia CK Wiedza. Tematem przewodnim tegorocznego święta jest miłość i przyjaźń i wokół tego zostały przygotowane fantastyczne atrakcje: gry i zabawy, panele dyskusyjne, głośne czytanie a na koniec komisyjne zniszczenie pierścienia. Każdy, kto przyjdzie w ten dzień do Mediateki przebrany w strój ze świata książek Tolkiena otrzyma drobny upominek. Poniżej przedstawiamy program wydarzeń:

Muzeum Zabawy i Zabawek
godz. 10:00-13:00 - „Wyprawa”- spotkanie oparte o interaktywne zadania do zrealizowania w świecie Tolkiena dla dzieci i młodzieży;
godz. 17:00 – „Mali rycerze”- spotkanie z Hirdem, szkolenie dla małych wojów i rycerzy;
W muzeum dostępna będzie również wystawa figurek z gry bitewnej.

Księgarnia CK Wiedza
godz. 15:00 - spotkanie z udziałem prof. Aleksandry Klęczar z Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
- lektura dzieł J.R.R. Tolkiena;
- dyskusja o tłumaczeniach dzieł pisarza na języki martwe;
- wystawa różnych przekładów dzieł Tolkiena;

Poczytalnia na dVoRcu – Wielki Finał Dnia Czytania Tolkiena
godz. 17:00
- prelekcja na temat „Mitologia słowiańska i jej potencjał dla literatury fantasy. Przyjaźń i nieprzyjaźń” prof.  Krzysztofa Brachy z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego;
- głośne czytanie utworów J.R.R Tolkiena;
- wystawa zdjęć szopki bożonarodzeniowej w stylu tolkienowskim z Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów przy parafii św. Franciszka autorstwa Łukasza Zarzyckiego;
- pokaz strojów ze świata Tolkiena w wykonaniu Mangowo-Fantastyczne Kielce;
- wielki finał - „Zniszczenie pierścienia”.