Kultura czeska - moja láska nebeská

2022-03-15

Podczas spotkania "Kultura czeska - moja láska nebeská" chyba nikt nie poczuł się zgorszony, świadczyły o tym gromkie śmiechy i brawa. XXX Tydzień Kultury Języka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kielcach zaczęliśmy z wysokiego C, czyli od spotkania z najbardziej znanym polskim czechofilem. Podczas poniedziałkowego wieczoru w Poczytalni Na dVoRcu Mariusz Szczygieł sypał jak z rękawa barwnymi opowieściami o kulturze czeskiej. Słuchać go można bez końca.

Choć dla niektórych kultura czeska jest wręcz obrazoburcza, jedno trzeba przyznać – nie dopasowuje się do świata, raczej świat dopasowuje do siebie. Język czeski nie ulega anglojęzycznej modzie, światowe hity śpiewa się po czesku itd. Według Czechów, w życiu musi istnieć równowaga pomiędzy pracą i odpoczynkiem, a ważne miejsce zajmują w nim wartości (uczciwość, prawda, przyjaźń…).

To tylko skromny skrót wypowiedzi naszego gościa, w których nie brakowało i humoru, i refleksji. Nie sposób przytoczyć tu wszystkich anegdot, a już na pewno nie możemy odtworzyć dźwięków katarynki nakręconej przez członków Stowarzyszenie Miłośników Szwejka i Sztuk Wszelakich Kielce. Zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia relacji na naszej osi czasu. Jedno musimy zaznaczyć – warto było tak długo czekać na spotkanie z Mariuszem Szczygłem. Nie zawiedliśmy się!

Mecenas kultury: PODOPHARM

Partnerzy: Magdalena Fudala - relations improvement, LOTTO, Wzgórze Zamkowe, Azzurro, Bajgle&Coffee, Stowarzyszenie Miłośników Szwejka i Sztuk Wszelakich.