XXX Tydzień Kultury Języka

2022-02-22

Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem, pełne błyskotliwych rozmów o literaturze i kulturze, zwłaszcza czeskiej, pogadanki dla dorosłych, zajęcia edukacyjne, gry, zabawy dla dzieci i młodzieży to propozycje Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach na Jubileuszowy Tydzień Kultury Języka. Motywem przewodnim wszystkich wydarzeń, które odbywać się będą od 14 do 19 marca 2022 r. jest hasło: „Czerp mądrość od autorytetów, ale ufaj sobie”. Mariusz Szczygieł, nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, bez wątpienia jest autorytetem dla młodych adeptów dziennikarstwa. Studenci szkół dziennikarskich w Polsce przyznali mu nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator. Nie bez kozery zatem jego obecność w Kielcach podczas jubileuszowego TKJ.

Tydzień Kultury Języka w województwie świętokrzyskim organizowany jest przez Instytut Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK. Główna idea projektu polega na stworzeniu jak najliczniejszemu gronu odbiorców możliwości uczestnictwa w ciekawych spotkaniach z językiem polskim. Spotkania te organizowane są przez szkoły, instytucje edukacji, kultury i nauki. Jedną z nich jest Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach. Tegoroczne hasło „Czerp mądrość od autorytetów, ale ufaj sobie” zachęca do czerpania z doświadczeń i osiągnięć ludzi, których wkład w polską kulturę i naukę jest nieoceniony, inspiruje także do odkrywania siebie, własnych potrzeb oraz kreowania swojej przyszłości.

Miłośników literatury z pewnością ucieszy wiadomość, że 14 marca 2022 r. o godz. 17:30 w Poczytalni Na dVoRcu (ul. Czarnowska 12) będzie gościł Mariusz Szczygieł, czołowy polski pisarz i reporter, który w czerwcu 2020 r. był Ambasadorem Czytelnictwa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Pozostałe imprezy, które odbędą się w ramach Tygodnia Kultury Języka, przygotowane zostały przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach głównie z myślą o uczniach szkół podstawowych, wychowankach klubów środowiskowych oraz seniorach. Poświęcone będą m.in.: Marii Konopnickiej, Wandzie Rutkiewicz, Józefowi Wybickiemu, Władysławowi Bartoszewskiemu. W bibliotekach, świetlicach i klubach odbędą się prelekcje, dyskusje o niezwykłych autorytetach i ich roli w kształtowaniu naszej tożsamości, a także zajęcia edukacyjne, gry i zabawy.