Popiersie Jerzego Pilcha odsłonięto w Alei Sław

2022-12-22

„Nieformalny ubiór, lekko zsunięte okulary, to było coś co wyróżniało Jerzego Pilcha. Dla mnie, jako osoby młodej, to wyróżnienie, że portret mojego autorstwa stanął w miejscu, gdzie się wychowałam i chodziłam do szkoły" – powiedziała Aleksandra Wiater, autorka popiersia Jerzego Pilcha, które odsłonięto na Skwerze Szarych Szeregów.

Miasto Kielce uhonorowało jednego z najlepszych polskich pisarzy i felietonistów, patrona Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach. W uroczystości wzięli udział: Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta, Wiceprezydentka Miasta Kielce Agata Wojda, Marcin Chłodnicki - Wiceprezydent Kielc, żona pisarza Kinga Strzelecka-Pilch, dyrektor MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach Anna Żmudzińska, prezeska Związku Literatów Polskich oddział Kielce Anna Zielińska-Brudek oraz autorka rzeźby Aleksandra Wiater. Fragment "Dzienników" Jerzego Pilcha odczytał dr Bartłomiej Zapała

Konkurs na projekt popiersia, ogłoszony przez Związek Artystów Rzeźbiarzy - Okręg Kielce, został rozstrzygnięty w październiku br. Przeprowadzenie konkursu i wykonanie rzeźby w Alei Sław współfinansowało Miasto Kielce, Klub MKS Cracovia i firma Comarch.

Popiersie Jerzego Pilcha, podobnie jak figury  innych wybitnych twórców upamiętnionych w Alei Sław, wykonane zostało z brązu i osadzone na granitowym postumencie. Do tej pory na Skwerze Szarych Szeregów ustawiono kilkadziesiąt rzeźb przestawiających m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Franza Kafkę, Tadeusza Kantora, Igora Strawińskiego, Olgę Boznańską, Tamarę Łempicką.

Jerzy Pilch - pisarz, publicysta, dramaturg, scenarzysta filmowy. Laureat prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1989) i Nagrody Literackiej „Nike” (2001). Pisarz o „czułym spojrzeniu na niedoskonałości tego świata i kondycję zamieszkujących go ludzi. Uważny obserwator i krytyczny komentator rodzimej rzeczywistości, przedstawianej z perspektywy inteligenckich rozczarowań czy kompleksów. Felietonista, znany z oryginalnych skojarzeń i ciętego pióra”. W grudniu 2019 r. Jerzy Pilch przeprowadził się wraz z żoną do Kielc szukając w naszym mieście spokoju i wytchnienia. Miał wiele pomysłów i planów twórczych. Zmarł 29 maja 2020 r., został pochowany w Kielcach.

Aleksandra Wiater - kielczanka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, którą ukończyła w 2021 roku z wyróżnieniem. Należy do Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy w Kielcach. Zajmuje się rysunkiem oraz rzeźbą figuratywną. Inspiruje ją ciało człowieka, a w szczególności twarze ludzi, co stanowi integralną całość w jej twórczości. Swoje prace prezentowała na wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Laureatka 45. Interdyscyplinarnego Konkursu PRZEDWIOŚNIE 2022, za rzeźbę – „Prosopon”.