"Portrety Pilcha"

2022-11-05

Podczas literackich Zaduszek w Poczytalni Na dVoRcu wspominaliśmy wybitnego pisarza Jerzego Pilcha – patrona MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach, który wciąż pozostaje w naszej pamięci i sercach. W podróż wspomnień oraz refleksji o życiu i śmierci przenieśli nas wyjątkowi goście.

Grzegorz Degejda zaprezentował po raz pierwszy swój najnowszy projekt „Wiele demonów” na podstawie powieści Jerzego Pilcha. Sięgnął po nią będąc w szpitalu. Zainspirowany jego prozą stworzył projekt zapraszając do współpracy #Rafcox Rfł Gbrk – świętokrzyskiego trębacza, pedagoga, na co dzień działającego w ramach formacji muzycznej Greger Garage. Całości dopełniła interpretacja prozy pisarza w wykonaniu Eweliny Gronowskiej – aktorki Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

W drugiej części wieczoru Kinga Strzelecka-Pilcha wraz z psychoterapeutką Magdaleną Damian ze Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach snuły refleksje na temat straty bliskiej osoby, żałoby i tego jak sobie z nią radzić. Śmierć to w dalszym ciągu temat tabu. Nie potrafimy rozmawiać o swoich emocjach, często tych trudnych. Żałoba składa się z kilku etapów, od wyparcia, gniewu, targowania się z losem, po stany depresyjne aż w końcu do sielankowej akceptacji. Ale tak naprawdę każdy przechodzi ją indywidualnie. Nie zmuszajmy na siłę do pójścia na terapię. Bądźmy dobrymi duchami i trzymajmy rękę na pulsie, jeśli widzimy że ktoś potrzebuje pomocy.

Wśród zasłuchanej publiczności byli Marcin Chłodnicki - Wiceprezydent Kielc, dr Zbigniew Pastuszka z Centrum Leczenia Depresji i Lęku, Norbert Sierpień z Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A., dr hab. Paulina Forma, prof. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Partnerzy wydarzenia: Miasto Kielce, Centrum Leczenia Depresji i Lęku, Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach, Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A., Społem PSS Kielce, Winnica Nad Źródłem - Domki w Winnicy, Salon masażu Orient Massage Kielce.