Spotkanie z Grzegorzem Kozerą

2022-11-30

Środowe popołudnie spędzone w Filii nr 1 pozwoliło uczestniczkom Dyskusyjnego Klubu Książki i czytelnikom biblioteki bliżej poznać wszechstronnego pisarza o specyficznym poczuciu humoru, mającego w swoim dorobku zarówno tomiki wierszy, sztuki teatralne, jak i utwory pisane prozą. Gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach był Grzegorz Kozera, laureat tegorocznej Nagrody I Stopnia Prezydenta Miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury.

Autor nie uczy się swoich wierszy na pamięć, dlatego spotkanie rozpoczął od przeczytania wybranych przez siebie utworów z tomiku poezji Dzień, w którym umarła Sylvia Kristel. To siódma książka poetycka w jego dorobku, a 14 w ogóle. Pierwszy tomik wierszy, Upadek, wydał w wieku 26 lat. Jako prozaik zadebiutował dopiero w wieku czterdziestu lat powieścią z wątkami autobiograficznymi Biały Kafka. Jest to historia człowieka uzależnionego od alkoholu. Jednak największą popularność przyniosły mu powieści historyczne Berlin, późne lato, Króliki Pana Boga oraz Noc w Berlinie z tzw. „Trylogii niemieckiej”. To na nich skupiło się zainteresowanie uczestników spotkania, którzy uznali tematykę powieści za bardzo aktualną, biorąc pod uwagę to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą.

Poza czytaniem książek i pisaniem Grzegorz Kozera lubi oglądać obrazy, słucha rocka i bluesa. Jest miłośnikiem Pragi i kultury czeskiej, był już chyba we wszystkich muzeach tego miasta. Książki pisze głównie po to, żeby inni je czytali. Jedna z uczestniczek spotkania zdradziła, że książki pisarza wywołują w niej silne emocje, a lektura Nocy w Berlinie nie pozwoliła jej spać w nocy. Grzegorzowi Kozerze udaje się bowiem odnaleźć człowieka tam, gdzie człowieczeństwa już nie ma. Pisze o wielkich sprawach tak, że czyta się o nich lekko, ale myśli ciężko.

Partnerzy: Miasto Kielce, Fundacja Odzyskaj Środowisko