Spotkanie z Grzegorzem Kozerą

2022-11-28

30 listopada 2022 r. o godz. 15:00 w Filii nr 1 przy ul. Karczówkowskiej 20 odbędzie się spotkanie autorskie z Grzegorzem Kozerą - prozaikiem, poetą, dziennikarzem, recenzentem książkowym i blogerem.

Kielczanin rodem ze Starachowic, laureat tegorocznej Nagrody I Stopnia Prezydenta Miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury. W jednym z wywiadów powiedział, że „dla pisarza, poza codzienną obserwacją życia czy poza podróżami, podstawową nauką jest czytanie książek. Przede wszystkim tych dobrych, ale z tych złych też się można sporo nauczyć, choćby tego, jak nie powinno się pisać…

O wielu aspektach swojej twórczości opowie podczas spotkania z czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach, połączonego z promocją najnowszego tomiku poezji zatytułowanego "Dzień, w którym umarła Sylvia Kristel". W skład tomu wchodzą nowe wiersze oraz wybrane utwory z wcześniejszych tomików Kozery" "Upadek" (1989), "Strip-tease" (1989), "Piosenka powieszonego amanta" (1993), "Niebieski motyl i inne wiersze" (1995), "Sierżant Garcia nie żyje" (1998) i "Data" (2011).

Podczas spotkania będzie można nabyć tomiki poezji autorstwa naszego gościa.

Grzegorz Kozera - prozaik, poeta, dziennikarz, recenzent książkowy i bloger. W latach 1987-2006 dziennikarz redakcji „Słowa Ludu”, od 2007 roku redaktor naczelny wydawnictwa muzycznego „Ferment”. Autor zbioru opowiadań „Kuracja” (2008), których akcja rozgrywa się w sanatorium „Włókniarz” w Busku-Zdroju. Na ich podstawie Polskie Radio Kielce przygotowało cykl słuchowisk. Prowadzi prywatnego bloga Notes Poetycki. Wydał kilka tomików wierszy. Jego utwory ukazywały się w antologiach i ogólnopolskich czasopismach kulturalnych, tłumaczone były na język angielski i czeski.

Autor powieści: Biały Kafka” (2004, 2014) „Droga do Tarvisio” (2012), „Berlin, późne lato” (2013), „Co się zdarzyło w hotelu Gold” (2014), „Króliki Pana Boga” (2015), „Noc w Berlinie” (2018) oraz sztuk teatralnych: „Karnawał” i „Klub morderców”, które wydrukował „Świętokrzyski Kwartalnik Literacki”. Jego książki i wydane na ich podstawie audiobooki znajdowały się przez długi czas na liście bestsellerów Empiku w kategorii „Literatura polska". Recenzje książkowe i teatralne, oprócz „Słowa Ludu”, publikował m.in. w „Nowych Książkach”, „Przekroju”, „Polityce”, Rzeczpospolitej” oraz na blogu Salon Kulturalny.

Laureat wielu nagród, m.in.: Świętokrzyskiej Nagrody Kultury I stopnia (2013), Nagrody Artystycznej Miasta Kielce I stopnia (2014), Nagrody I Stopnia Prezydenta Miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury (2014, 2022).