"Poetycki Dwugłos" po raz pierwszy w Kielcach

2022-11-17

W piątek 25 listopada o godz. 17:30 zapraszamy do Poczytalni na dVoRcu na wyjątkowe i niecodzienne widowisko. Po raz pierwszy w Kielcach, w „Poetyckim Dwugłosie” wystąpią Barbara Wrońska i Szczęsny Wroński. W formie teatralnego dialogu pełnego emocji, pasji i akcji przedstawią fragmenty swojej twórczości na podstawie książek „Zwykły człowiek” i „Czas się weselić”. Kieleccy artyści znani są z bogatej twórczości, talentu, a przy tym nie stronią od prowokacji artystycznej, oryginalnych form wyrażania siebie czy spontaniczności.

Barbara Wrońska i Szczęsny Wroński to zgrany duet, związany ze środowiskiem artystycznym Kielc i Krakowa. Od lat współpracują twórczo. On - „poeta o duszy rockmana”, który „uwielbia wędrówki, choć – jak twierdzi – przede wszystkim w głąb samego siebie. Do najważniejszych pasji zalicza spotkania z ludźmi i budowanie wspólnoty serca”. Ona – poetka, której „wiersze są króciutkie, pozbawione wyszukanych porównań czy metafor, można by rzec – surowe. A jednak trafiają prosto w serce, poruszają... Są po prostu PRAWDZIWE” (www.dworek.eu). Dwoje wyjątkowych artystów zobaczymy 25 listopada w pełnym emocji „Poetyckim Dwugłosie”, w którym przedstawią fragmenty swojej twórczości. Sięgną do swoich utworów „Zwykły człowiek” i „Czas się weselić”, by poruszyć serca widzów zgromadzonych w kieleckiej Mediatece.

W drugiej części spotkania Barbara Wrońska i Szczęsny Wroński będą rozmawiać z Anną Żmudzińską - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach - o literaturze, poezji,  teatrze, a także o swoich planach artystycznych. Całość dopełni pokaz zdjęć z prywatnego archiwum artystów. Na spotkaniu będzie możliwość zakupienia książek autorów wraz z osobistą dedykacją. Wstęp wolny.

Partnerzy wydarzenia: Miasto Kielce, Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A., Buskowianka Zdrój, Społem PSS Kielce, Salon masażu Orient Massage Kielce, Winnica Modła i Kwiaciarnia Laboratorium Zieleni.

Barbara Wrońska - Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie.  Polonistka, poetka, animatorka kultury, redaktor książek i almanachów poetyckich, współtwórczyni Teatru Promocji Poezji związana od lat ze środowiskiem artystycznym Krakowa i Kielc. Debiutowała w piśmie literackim „Bazar” (1998). Autorka programów poetyckich oraz interpretatorka współczesnej poezji w ramach m.in. Nocnego Maratonu Poezji (Krakowski Rynek 2007), Warszawskiej Jesieni Poezji (2008), Krakowskiego  Festiwalu Muzyki i Poezji (2009), Międzynarodowych Dni Kazimierza M. Sarbiewskiego (Płońsk 2010). W 2010 roku zadebiutowała w roli dziennikarki w spektaklu Teatru Promocji Poezji „Nie porzucaj nadzieje” na podstawie twórczości Jana Kochanowskiego. Wiersze publikowała w czasopismach literackich i almanachach. Wyróżniona m.in. w Turnieju Jednego Wiersza Zlotu Poetów w Łodzi 2019, w IV Małopolskiej Nagrodzie Poetyckiej  „Źródło” 2020, w ogólnopolskim konkursie literackim Wojewody Świętokrzyskiego pn. „Tak widzę świat, tak go czuję –  rok później”, Kielce 2021, w konkursie im. M. Kajki 2022.  Laureatka Nagrody Grand Prix w Turnieju Jednego Wiersza na VII Zlocie Poetów w Plichtowie 2021. Wydała tomiki poetyckie: „Skalary” (DWN, Kraków 2010), „Zwykły człowiek” (Wydawnictwo Pisarze.pl, Warszawa 2021). Niebawem ukaże się książka poetycka pt. „Lekcje latania”.  Należy do Stowarzyszenia Autorów Polskich  Oddział Warszawa II.

Szczęsny Wroński - poeta, prozaik, człowiek teatru, performer, redaktor, kreator kultury związany z artystycznym środowiskiem Krakowa i Kielc. W latach 1978 - 1985 był związany z Teatrem STU (asystent reżysera, współpracownik literacki, kierownik studia aktorskiego).  W latach 1999 – 2013 współtworzył Teatr Dialog. Jest autorem książek poetyckich, prozatorskich i utworów dramatycznych. Na początku lat 90. założył w Krakowie Teatr Promocji Poezji i pod tym szyldem wciąż realizuje spektakle i wydarzenia promujące literaturę. We wrześniu 1986 r. poznał w Teatrze STU idola swojej młodości, amerykańskiego poetę, Allena Ginsberga, zaprosił go do Kielc i gościł w swoim domu. Zaowocowało to spotkaniami z legendarnym twórcą światowej kontrkultury lat 60. i 70. w Kielcach oraz w Cedzynie. Wydarzenie to stanowi dla Wrońskiego niewyczerpane źródło inspiracji zarówno literackiej jak i teatralnej. Dotychczas wydał trzynaście książek, z których najbardziej reprezentatywne to: "Potwór nie opisany' (proza eseistyczna) 1999; "Wolna miłość" (powieść, I nagroda w ogólnopolskim konkursie im. M. Reja z Nagłowic 1998) 2000; "Nie pozwól milczeć sercu" (wybór wierszy) 2008; "Konsultanci" (powieść) 2014; "Czas rozpocząć" (wiersze) 2015; "Piszę poemat" (wywiad-rzeka, poezja, proza) 2017; "Czas się weselić" (wiersze) 2021, "Zaczyn" (wiersze) 2022. Należy do krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich,  od 2021 roku jest członkiem Zarządu.