Poetka ze Smykowa w kieleckiej Bibliotece

2022-11-17

„Jestem niekończącą się kompozycją metafor, wdzięku i melancholii” – tak o sobie mówi Agnieszka Czarnecka – poetka, pisarka, polonistka, która spotka się z kieleckimi czytelnikami 26 listopada o godz. 17:30 w Poczytalni na dVoRcu. Wystarczy przyjść na spotkanie, aby przekonać się, że ta wyjątkowa kobieta, na co dzień mieszkająca w Smykowie, szybko zawładnie sercami słuchaczy, a jej twórczość stanie się balsamem dla niejednej duszy.

To piękna kobieca literatura, do której warto sięgnąć i nie można przejść obojętnie. Słoneczne ciepłe, afirmujące życie, miłość, przyrodę, otaczający nas świat wiersze. – Wydawnictwo Astrum.

Dla Agnieszki Czarneckiej, odskocznią od szarej i niewyraźnej rzeczywistości jest pisanie wierszy. Są odzwierciedleniem jej duszy i myśli. Kiedy jest zakochana, tworzy więcej o miłości, kiedy zachwyca ją przyroda, powstają wiersze wielbiące naturę. Jak sama mówi, nigdy nie pisze wbrew sobie i na zamówienie. Podczas spotkania z wielbicielami swojej twórczości w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach zdradzi, dlaczego to poezja skradła jej serce, skąd czerpie inspiracje i jakie są jej artystyczne plany na kolejny rok. Nie zabraknie również odniesień do jej tomików wierszy „Zanim nadejdzie burza” , „Byłam cieniem, jestem słońcem” czy „Otulona ciepłem”. Rozmowę poprowadzi Anna Żmudzińska - dyrektor Biblioteki.

Podczas wieczoru będzie możliwość nabycia tomików poetki. Wydarzenie uświetni występ bieszczadzkiego barda – Macieja Jóźwika – kieleckiego muzyka grającego na gitarze i śpiewającego poezję. Wstęp wolny.

Partnerzy wydarzenia: Miasto Kielce, Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A., Buskowianka Zdrój, Społem PSS Kielce, Salon Masażu Orient Massage Kielce oraz Kwiaciarnia Laboratorium Zieleni.

Agnieszka Czarnecka - urodziła się w Starachowicach, gdzie ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki. Zaczęła pisać już w szkole podstawowej. Krótkie rymowanki, potem coraz dłuższe i odważniejsze wiersze. Jako nastolatka należała do Starachowickiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Skończyła studia na kierunku filologia polska na WSP w Kielcach. Od 1989 r. mieszka w Smykowie. Jest nauczycielką języka polskiego w Szkole Podstawowej im. mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Miedzierzy.  Autorka licznych antologii i publikacji w tygodniku “Angora”, “Tygodniku Koneckim”, „Świętokrzyskim Magazynie Kulturalno-Literackim” i innych periodykach o zasięgu centralnym. Członkini grupy poetów z Doliny Czarnej. Uczestniczka ogólnopolskich projektów literackich np. projekt “366 wierszy w 365 dni” - na fasadzie krakowskiej kamienicy na ul. Brackiej 2 wyświetlano od zmierzchu do nocy jej wiersz „Kłaniaj się bohaterom dnia w nich płonie ojczyzna”. Ma na swoim koncie setki wierszy, w tym 3 wydane tomiki, zdobyła dziesiątki nagród w różnych konkursach tematycznych. W 2016 roku została wybrana Kobietą Roku 2015 w Kategorii Kultura przez Stowarzyszenie Women For Live podczas Świętokrzyskiej Gali Kobieta Roku 2015. W maju 2016 roku obchodziła 30-leciepracy twórczej i wydała swój pierwszy tomik wierszy „Ciszy śpiew”. Od 2013 roku działa aktywnie w Warsztatach Literackich prowadzonych przez Bibliotekę Publiczną przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Stąporkowie.