Niebieska Strefa A A+ A++

Aktualności

"Wspominamy Stasia. Wieczór wspomnień o Stanisławie Nyczaju"

2022-10-31

Stanisław Nyczaj - „Niezwykły Twórca, Przyjaciel twórców, niespotykanie troskliwy Prezes, rzetelny Wydawca... po prostu Człowiek”.

Listopad nastraja do wspomnień i rozmów o tych, których nie ma już wśród nas. 1 kwietnia 2022 r. zmarł bliski naszym sercom poeta, satyryk, krytyk literacki, edytor i animator życia kulturalnego, określany mianem „ojca chrzestnego świętokrzyskich poetów i prozaików”. Pracowity, życzliwy, pomocny, dbał o budowanie relacji z ludźmi, krzewienie czytelnictwa i należyte miejsce dla regionalnej literatury i jej twórców. Pamiętamy go doskonale jako stałego bywalca Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach i mieszkańca osiedla Bocianek.

Podczas piątkowego wieczoru, 4 listopada 2022 r, o godz. 17:30 w Poczytalni Na dVoRcu Stanisława Nyczaja będą wspominać: żona Irena Nyczaj, przyjaciele, wielbiciele jego twórczości. Wysłuchamy interpretacji wybranych wierszy w oprawie muzycznej, fragmentów nagranych rozmów z poetą. Spotkanie poprowadzą Barbara Wrońska i Szczęsny Wroński.

Partnerzy wydarzenia: Miasto Kielce, Społem PSS Kielce, Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A., Winnica Milanowska.

----------

Stanisław Nyczaj urodził się 9 stycznia 1943 r. na Kresach, w Nowicy pod Kałuszem. W 1972 r. przeniósł się do Kielc. Pracował m.in. w Wydawnictwie i Instytucie Nauk Społecznych Politechniki Świętokrzyskiej oraz jako redaktor w miesięczniku „Przemiany”. Współzałożyciel Kieleckiego Oddziału Związku Literatów Polskich oraz jego prezes. Założycieli i redaktor naczelny "Świętokrzyskiego Kwartalnika Literackiego", współredaktor miesięcznika "IKAR". Od 1994 r. prowadził wraz z żoną Ireną Oficynę Wydawniczą „STON 2”.

Pisał aforyzmy, eseje, satyry, utwory poetyckie i prozatorskie. W swoim dorobku literackim posiadał ponad 20 indywidualnych książek, najważniejsze z nich to „Przerwany sen”, „Płonący wodospad”, „Metafizyka tworzenia. Na kanwie zwierzeń polskich poetów współczesnych”, "Arcymiara".

Organizował sesje literackie, plenery literacko-plastyczne, spotkania w ramach Świętokrzyskiej Wiosny Literackiej, prezentował kielczan podczas Warszawskiej Jesieni Poezji oraz seminariów ogólnopolskich z udziałem pisarzy niewidomych i niedowidzących.

Wielokrotnie nagradzany, m.in. Nagrodą Miasta Kielce (2000), Nagrodą im. Jarosława Iwaszkiewicza (2008), Nagrodą Prezydenta Kielc I st. (2010), dwukrotnie uhonorowany medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2014, 2020). Z okazji XVII Światowych Dni Poezji UNESCO otrzymał Złoty Pierścień z Orłem od Klubu Literackiego "Nasza Twórczość" Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Warszawie (2017).