"Portrety Pilcha". Zaduszki literackie w Mediatece

2022-10-28

Zapraszamy na zaduszki literackie poświęcone pamięci Jerzego Pilcha, w sobotę 5 listopada 2022 r. o godz. 17:00 do Poczytalni Na dVoRcu.

Powiedział kiedyś, że ludzka egzystencja to tylko złudzenie wieczności. W licznych wywiadach udzielonych pod koniec życia podkreślał znaczenie i doniosłość przemijania. Podczas literackich zaduszek 5 listopada będziemy go wspominać snując refleksje o literaturze, życiu i śmierci. Jerzy Pilch, jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy polskich, patron Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, który zmarł w 2020 r., pozostaje w naszej pamięci, wciąć inspiruje, po prostu jest.

Nostalgiczną podróż rozpocznie występ Grzegorza Degejdy (syntezator, sampler), twórcy projektu „Wiele demonów” inspirowanego powieścią Jerzego Pilcha. Towarzyszył mu będzie świętokrzyski trębacz, pedagog, działający pod pseudonimem artystycznym Rafcox Rfł Gbrk, na co dzień działający w ramach formacji muzycznej Greger Garage. Całość dopełni interpretacja prozy Jerzego Pilcha w wykonaniu Eweliny Gronowskiej, cenionej aktorki Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

O twórczości Jerzego Pilcha i poczuciu straty po odejściu bliskiej osoby opowiedzą: żona zmarłego pisarza Kinga Strzelecka-Pilch oraz psychoterapeuta Magdalena Damian ze Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach .

Partnerzy wydarzenia: Miasto Kielce, Centrum Leczenia Depresji i Lęku, Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach, Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A., Społem PSS Kielce.