Spotkanie z Janem Melą

2022-10-20

Gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach w ramach projektu „Każdy ma swoje K2” był Jan Mela - podróżnik, społecznik, mówca motywacyjny. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta. Rozmowę prowadziła Marzena Sobala.

Jasiek Mela przybliżył uczestnikom historię swojego wypadku i opowiedział o trudnych początkach zmagania się z niepełnosprawnością. To co wydawało mu się końcem wszystkiego, czyli życie pełne ograniczeń, rezygnacja z planów i marzeń, okazało się z biegiem czasu początkiem wielu zaskakujących wydarzeń. Pomimo niepełnosprawności, Jasiek Mela doskonale daje sobie radę w życiu codziennym. Co więcej, jest najmłodszym w historii zdobywcą obu biegunów – cel ten osiągnął ze znanym podróżnikiem Markiem Kamińskim w jednym roku! Podczas spotkania opowiadał o przygotowaniach do obu wypraw, a potrzebną wiedzę czerpał m.in, z książek. Nadal nie wie, dlaczego Marek Kamiński wybrał akurat jego. Podkreślał, że zawsze otaczali go dobrzy ludzie, dzięki którym miał wsparcie i motywację do przekuwania złych rzeczy w dobre, pokonywania własnych słabości. Jedną z takich osób była Anna Dymna, która zainspirowała go do założenia Fundacji Poza Horyzonty pomagającej osobom po amputacjach.

Wśród licznie zgromadzonej publiczności byli m.in.: wiceprezydentka Kielc Agata Wojda, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Grzegorz Sowiński oraz uczniowie I Ogólnokształcącego Liceum Akademickie w Kielcach, Zespół Szkół Informatycznych w Kielcach, VII LO im. Józefa Piłsudskiego i Technikum nr 8 w Kielcach, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica, Samorządu Uczniowskiego SSP Brzeście.

Młodzież chętnie ustawiała się w kolejce pod autografy wspólne zdjęcia i cieszyła się z chwili osobistej rozmowy z gościem. Jeżeli nie mogliście być dzisiaj z nami, zachęcamy do obejrzenia relacji video na naszym profilu Facebook.

Partnerzy wydarzenia
: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Kielce, Garett, Lyofood, Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A., Społem PSS Kielce, Psy Ratownicze GOPR, Winnica Sandomierska, Kwiaciarnia Pod Zegarem Kielce.

Patronat medialny: Wyborcza.pl Kielce, TVP3 Kielce, Echo Dnia Kielce, Radio eM Kielce, Radio Kielce, Telewizja Świętokrzyska Radio Ostrowiec, 2 Tygodnik Kielecki, Rekord - Radio Świętokrzyskie 89,6 FM.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Miasta Kielce.