Pokaz umiejętności psa ratowniczego

2022-10-20

To pierwsze z wydarzeń otwierających trzydniowy projekt „Każdy ma swoje K2” w MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta. W samo południe ratownik Patryk Czermak z Grupy Sudeckiej GOPR wraz z czworonożnymi towarzyszami zaprezentowali przed Dworcem Autobusowym specjalny trening umiejętności psów ratowniczych.

9-miesięczna suczka Fudżi, owczarek belgijski, cały czas jest w trakcie zdobywania umiejętności. Natomiast 3-letni pies Arko posiada niezbędne certyfikaty i doświadczenie, aby brać udział w akcjach ratowniczych. Psy trenowane są trzy razy dziennie, a każdy trening jest krótki, łatwy i przyjemny. Ratownik używając klikera daje sygnał, że zadanie zostało dobrze wykonane i nagradza psy smakołykami. Druga nagroda to piłka, która używana jest m.in. w odszukiwaniu pozoranta – czyli osoby schowanej w lesie, którą pies musi odszukać. Do treningów używane są przedmioty zwykłego użytku np. drewniany pieniek czy blaszka. Uczestnicy spotkania mogli podziwiać ćwiczenia uczące psa myślenia, posłuszeństwa, reagowania na różne komendy.

Udział w pokazie wzięli uczniowie: Szkoły Podstawowej Nr 39 im. Stanisława Moniuszki w Kielcach, I Ogólnokształcącego Liceum Akademickiego w Kielcach, Zespołu Szkół Informatycznych w Kielcach, VII LO im. Józefa Piłsudskiego i Technikum Nr 8 w Kielcach, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Kielcach, Samorządu Uczniowskiego SSP Brzeście, którzy zostali obdarowani słodkimi prezentami firmy Lyofood.

Partnerzy wydarzenia: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Kielce, Muzeum Narodowe w Kielcach, Garett, Lyofood, Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A., Społem PSS Kielce, Psy Ratownicze GOPR, Winnica Sandomierska, Kwiaciarnia Pod Zegarem Kielce.

Patronat medialny: Wyborcza.pl Kielce, TVP3 Kielce, Echo Dnia Kielce, Radio eM Kielce, Radio Kielce, Telewizja Świętokrzyska Radio Ostrowiec, 2 Tygodnik Kielecki, Rekord - Radio Świętokrzyskie 89,6 FM.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Miasto Kielce.

Fotofaleria