"Kielce w malarstwie i fotografii" - wernisaż wystawy

2022-10-14

„Sztuka to miejsce, w którym przeszłość spotyka się z teraźniejszością.” Słowa te idealnie oddają nastrój wystawy niezwykłych gości Poczytalni Na dVoRcu - malarza Bolesława Jóźwika i fotografa-dokumentalisty Tadeusza Józefa Matuszaka. Obu Panów połączył wspólny temat, któremu oddali swoje rzemiosło artystyczne - Miasto Kielce.

Opowieści o życiu, twórczości i bliskich planach artystycznych wypełniły piątkowy wieczór. Nie zabrakło też zabawnych anegdot z życia artystów. Tadeusz Matuszak wspomniał m.in. prawdziwie kaskaderskie spacery po dachach budynków czy też szalone wspinaczki na komin elektrociepłowni w celu uzyskania doskonałego ujęcia panoramy miasta na fotografii. Bolesław Jóźwik z kolei opisywał swoje przygody związane z malowaniem obrazów na płótnie, powrotem po wieloletniej przerwie do techniki rysunku, zdradził także tajemniczy i intrygujący rodowód obrazu z amazonką na koniu, który według pierwotnego zamysłu przedstawiać miał jedynie... fragment jesiennego lasu.

Koncert akustyczny Macieja Yooźwika zapewnił wyjątkową oprawę wydarzenia. Na koniec spotkania uczestnicy wzięli udział w minikonkursie – losowaniu panoram. Szczęśliwcy zabrali je ze sobą domów. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kielce Joanna Winiarska, Dyrektor Geonatura Kielce Mirosław Hejduk, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych Zyta Trych i Wiceprezes Maria Salus.

Partnerzy: Miasto Kielce, Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A., Społem PSS Kielce, Winnica Sandomierska, Kwiaciarnia Pod Zegarem Kielce.