Niebieska Strefa A A+ A++

Aktualności

Spotkanie autorskie z Marią i Janem Peszek

2022-10-11

Spotkanie promujące debiutancką książkę Marii Peszek jako pierwsze w Polsce odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach. To szczególne wyróżnienie dla Biblioteki, które daje kieleckim czytelnikom możliwość spotkania się z nietuzinkową autorką tuż przed warszawską premierą. Całość wydarzenia dopełni obecność ojca – Jana Peszka – współbohatera promowanej książki.

Na rozmowę z wyjątkowym duetem zapraszamy w niedzielę 23 października o godz. 17.30 do Poczytalni Na dVoRcu. Debiutancka książka, stworzona wraz z Janem Peszkiem, to rozmowa ojca i córki o ważnych dla nich tematach. Od miłości, Boga, śmierci aż po wolność i sztukę. Szczera, bezpruderyjna i zaskakująca – to trzy słowa, które doskonale ją opisują.

Wstęp wolny, za okazaniem bezpłatnych wejściówek (dostępne od piątku 14 października w Mediatece);
Na spotkaniu możliwość zakupienia książki wraz z osobistą dedykacją;
Rozmowę poprowadzi Marzena Sobala.

Mecenas sztuki: PGO Kielce.

Partnerzy: Miasto Kielce, Społem PSS Kielce, Kwiaciarnia Pod Zegarem Kielce, Bristol ART & Medical SPA.

---------------------------------------

Maria Peszek – wokalistka, aktorka, autorka tekstów, performerka. Przez dziesięć lat aktywności aktorskiej grała u najważniejszych reżyserów teatralnych i filmowych. Współpracowała między innymi z Jerzym Grzegorzewskim, Kazimierzem Kutzem, Krystianem Lupą. Od 2005 roku koncentruje się głównie na twórczości muzycznej, która okazała się jej prawdziwą pasją. Wydała pięć albumów solowych: Miasto mania (2005), Maria Awaria (2008), Jezus Maria Peszek (2012), Karabin (2016), Ave Maria (2021). Laureatka prestiżowych nagród: Paszportu „Polityki”, Fryderyków, „Człowieka roku” w plebiscycie Wdechy „Gazety Wyborczej” i Fenomenu „Przekroju”. Wywołuje skrajne emocje, jasno i otwarcie wyraża swoje poglądy i jest jedną z najbardziej wyrazistych postaci w przestrzeni publicznej.


Jan Peszek – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny i pedagog. Ukończył krakowską PWST. W 1966 roku debiutował na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu. W 1969 roku debiutował w filmie „Znaki na drodze”. W swoim dorobku ma role u najsłynniejszych polskich reżyserów teatralnych, m.in. Kazimierza Dejmka, Krystiana Lupy, czy Grzegorza Jarzyny. Profesor krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Laureat Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza przyznawanej przez miesięcznik „Teatr”, odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.