A A+ A++

Aktualności

Narodowe Czytanie 2021

2021-09-06

Już po raz dziesiąty w całej Polsce odbyła się akcja Narodowe Czytanie, której celem jest popularyzowanie kanonu polskiej literatury. Lekturą tegorocznej jubileuszowej 10. edycji była "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.

Wzorem lat ubiegłych wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Prezydent tradycyjnie już z tej okazji skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.
– Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

W tym roku do interpretacji tekstu Gabrieli Zapolskiej zaprosiliśmy Piotra Zawadzkiego, redaktora Radia eM Kielce, przedstawicieli Klubu Wolna Strefa Jeziorańskiego, wszystkich chętnych kielczan, klientów Galerii Echo. W tym zacnym gronie znalazł się również nasz przyjaciel Koziołek Klemens.

Już teraz zapraszamy na kolejną edycję Narodowego Czytania w roku 2022. Przewodnią lekturą będą "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

Fotorelacja