A A+ A++

Aktualności

Rok Mediateki

2021-09-01

Poczytalnia Na dVoRcu – Filia nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach obchodzi jubileusz swojej działalności. Równy rok temu, 27 sierpnia 2020 r., otwarto po przebudowie nowoczesny Dworzec Autobusowy, a od 1 września na jego antresoli wystartowała Mediateka. Trzeba przyznać, że jak na roczniaka, ma już wiele osiągnięć i z powodzeniem można ją nazwać najnowocześniejszym obiektem bibliotecznym w regionie.

Nowoczesna i tradycyjna, wielofunkcyjna, przyjazna, bez barier. Podzielona na kilka stref:
- wirtualnej rzeczywistości (stanowiska wyposażone w najnowszej generacji gogle),
- gamingową (10 stanowisk przeznaczonych do rozgrywek e-sportu, przeglądania Internetu, słuchania muzyki),
- strefę czytelni (dla tych, którzy pragną w ciszy poczytać ulubioną książkę, spędzić czas przy grach planszowych),
- strefę wypożyczalni (nowości dla dzieci, młodzieży i dorosłych, audiobooki, e-audiobooki).

Od niedawna w jej pobliżu funkcjonuje książkomat, który pozwala na samodzielny odbiór zarezerwowanych zbiorów, przez 7 dni w tygodniu, poza godzinami pracy Mediateki. Jej pracownicy są też do dyspozycji osób starszych, chorych i niepełnosprawnych oferując im usługę „Książka na telefon z dostawą do domu”.

Placówka organizuje spotkania autorskie, wernisaże, recitale, lekcje biblioteczne dla najmłodszych, lekcje multimedialne, turnieje e-sportowe i warsztaty z wykorzystaniem gogli VR, konkursy z nagrodami, gry miejskie, flash mob. Wszystko nieodpłatnie i profesjonalnie, także w formie online.

Goście Mediateki to osoby cenione w Polsce i na świecie, znane w środowisku lokalnym. Wśród nich znaleźli się m.in.: Marcin Piwowarski, Alek Rogoziński, Piotr Bogusław Jędrzejczak, Krzysztof Błachut, Bartłomiej Zapała, Elżbieta i Aleksandra Nowak, Piotr Restecki.

Wśród użytkowników filii są dzieci, młodzież, osoby aktywne zawodowo i bezrobotne, seniorzy, mieszkańcy Kielc i turyści. Od początku powstania placówki odwiedziło ją 7977 osób, z czego 3156 – w wypożyczalni i biorących udział w imprezach, 4821 – w strefie e-sportu i VR.

Mediateka bierze udział w interesujących projektach, m. in.: Cyfrowi Wędrowcy Europy, 3xM: Matematyka-Minecraft-mFundacja, Europejski Korpus Solidarności, współpracuje z innymi instytucjami w organizacji wielu wydarzeń kulturalnych. Otrzymała wyróżnienie w konkursie „Innowacyjny samorząd” i została doceniona podczas Closing Gala 2021 za współpracę z wolontariuszami.

Obecnie zaangażowana jest w organizację Herling Grudziński Festiwal i już 3 września będzie gościć w swoich progach Janusza Leona Wiśniewskiego.

Poczytalnia Na dVoRcu to ważne miejsce na mapie Kielc. Odwiedzający zaspokoją tu głód książek i kulturalnych wrażeń, zdobędą informacje i wiedzę, zrealizują zainteresowania, w twórczy sposób spędzą wolny czas.