"ZWYRTAŁA 2021 - najlepszy pomysł promujący czytanie".

2021-06-28

Projekt „12 Ambasadorów w 12 Miesięcy” znalazł się w gronie finalistów Międzynarodowego Festiwalu Literatury Rabka Festiwal. Projekt autorstwa Anny Żmudzińskiej zdaniem jury konkursu "porwie tłumy do lektury i pozwoli znów podnieść poziom czytelnictwa w kraju". Nagradzany został zarówno sam pomysł, jak i jego realizacja.

W ramach Rabka Festival, poszukiwany jest co roku „czytelniczy Zwyrtała” – ktoś, kto dzięki świetnemu pomysłowi promocyjnemu potrafił „rozczytać” swoje środowisko. Takim kieleckim „czytelniczym Zwyrtałą” jest dyrektor Anna Żmudzińska, której projekt został doceniony przez jury.

Jury konkursu w składzie: prof. Anna Janus-Sitarz, prof. Grzegorz Leszczyński i Konstanty Przybora wybrało finalistów, których pomysły na promocję czytania zdobyły największe uznanie.

Finalistami tegorocznego konkursu zostali (kolejność alfabetyczna):
- Biblioteka - Centrum Kultury w Szczuczynie za projekt: „Literacki Matrix – terenowa gra biblioteczna
- Fundacja Burza Mózgów za projekt: „Intermedialna wystawa na osiemnastkę Pana Kuleczki”
- Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach za projekt: „12 Ambasadorów Czytelnictwa w 12 Miesięcy”
- Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej za projekt: „Chodź, opowiem Ci bajeczkę!!!”
- Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi za projekt: „Od baśni do fantasy”

Podczas konferencji obywającej się w ramach Rabka Festival 2021, 9 lipca, zostaną wręczone nagrody: plakietki z wizerunkiem Zwyrtały, bohatera opowiadania Kazimierza Przerwy-Tetmajera, wykonane według linorytu Jerzego Kopeckiego.