A A+ A++

Aktualności

Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych ACADEMICA

2021-05-17

System Academica to projekt Biblioteki Narodowej we współpracy z Fundacją na Rzecz Nauki Polskiej oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.

Głównym celem systemu Academica jest zastąpienie tradycyjnej formy wypożyczeń międzybibliotecznych wypożyczalnią publikacji w postaci cyfrowej. W bibliotekach na terenie całego kraju można korzystać z ponad 3 mln publikacji naukowych z różnych dziedzin wiedzy zgromadzonych w zasobie cyfrowym Biblioteki Narodowej. Korzystanie z systemu jest bezpłatne.

Miło nam poinformować, że z Academiki mogą korzystać czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach w filiach nr 1, 9, 11, w godzinach otwarcia placówek. Rejestracja czytelników korzystających z systemu Academica odbywa się za pomocą kart bibliotecznych.

Możliwa jest także rezerwacja wybranych książek i czasopism, której można dokonać z dowolnego komputera po wcześniejszym zarejestrowaniu się w bibliotece.

W przypadku nieodnalezienia poszukiwanej publikacji w zasobach Academiki istnieje możliwość zgłoszenia zapotrzebowania na jej digitalizację poprzez formularz kontaktowy

Z publikacji objętych prawem autorskim można korzystać tylko na terminalu bibliotecznym. Publikacje, które nie są objęte prawem autorskim dostępne są dla każdego, można z nich korzystać na komputerach prywatnych bez logowania się w systemie. 

Najnowsze wydania podręczników akademickich, aktualne numery fachowych czasopism specjalistycznych, jak również teksty źródłowe, literatura piękna oraz zbiory specjalne, które są przedmiotem badań naukowców dostępne są na wyciągnięcie ręki.

Szczegółowe zasady korzystania z systemu dostępne są w Podręczniku czytelnika oraz Regulaminie użytkownika.

W przypadku pytań dotyczących funkcjonowania wypożyczalni Academica w naszej Bibliotece prosimy o kontakt z Działem Gromadzenia, Opracowania i Udostępniania Zbiorów pod numerem tel. 41 368 54 09.