42 % czytających w Polsce

2021-04-23

21 kwietnia Biblioteka Narodowa opublikowała raport o stanie czytelnictwa w Polsce w 2020 r.
Zanotowano nieznaczny wzrost w porównaniu do lat ubiegłych.

42 % Polaków deklaruje, że przeczytało w ciągu ostatniego roku co najmniej 1 książkę.
Opublikowano obszerne dane, z którymi można zapoznać się tutaj.

Jak wygląda stan czytelnictwa w Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach?
Przygotowaliśmy dla Was krótką analizę.

9,61% wszystkich mieszkańców Kielc to czytelnicy MBP.
15% osób zapisanych do bibliotek to dzieci do lat 15.

Przy tej okazji musimy dodać, że młodsze pokolenie zasiedziało się trochę w domu.
Kochani, czekamy na Waszą „reaktywację”!

Podobnie jak w ubiegłym roku, przoduje płeć piękna (74%).
Prawie 14 tys. kobiet odwiedza nasze placówki.
Mężczyzn mamy blisko 5 tys. Panowie, gońcie króliczka!

Pandemia zmusiła nas do okresowego zamykania bibliotek, skracania dni i godzin otwarcia, zamknięcia czytelni, ograniczenia dostępu do półek. zrezygnowania z prenumeraty prasy i organizacji imprez stacjonarnych. Nie zraża Was to i codziennie odwiedzacie biblioteki, wypożyczacie książki. Na wykresach zdarzają się czasem wahania, ale idzie ku lepszemu! Nie potraficie żyć bez książek! Gdy luzowane są obostrzenia i otwieramy szerzej biblioteki, dajecie temu wyraz biegnąc do nas z radością, wyrażacie swoje zadowolenie w realu i na czacie.

Zaobserwowaliśmy nowe tendencje.
Rzadziej, ale więcej (wielu z Was odwiedza nas rzadziej, ale wypożycza więcej). Wszyscy doskonale rozumiemy, dlaczego.

Zauważamy znaczny wzrost zainteresowania książką cyfrową (bezpieczniej, wygodniej, bez wychodzenia z domu), do której dostęp poprzez stronę internetową posiadają wszyscy czytelnicy MBP. W ubiegłym roku zanotowaliśmy aż siedmiokrotny wzrost wypożyczeń e-booków‼!

Wasze ulubione gatunki:
romanse, książki obyczajowe, sensacyjno-kryminalne, thrillery psychologiczne, fantastyka, biografie, reportaże, poradniki.

Wasze ulubione autorki:
Karolina Wilczyńska, Katarzyna Bonda, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Katarzyna Puzyńska, Agata Przybyłek, Katarzyna Michalak, Beata Pawlikowska, Olga Tokarczuk, Lee Child, Blanka Lipińska.

Wasi ulubieni autorzy:
Remigiusz Mróz, Alek Rogoziński, Max Czornyj, Zygmunt Miłoszewski, Harlain Coben, Wojciech Chmielarz, Piotr Zychowicz.

Z nadzieją i optymizmem patrzymy w przyszłość. Wierzymy, że wszyscy wygramy z pandemią, zniechęceniem, zadbamy o własny rozwój, dostaniemy zastrzyk dobrej energii. Oby nam się chciało chcieć, spotykać, czytać! Niech w kolejnym raporcie Biblioteki Narodowej napiszą, że Kielce czytają‼!