A A+ A++

Aktualności

Szlakiem Turula - wspomnienie

2021-03-23

W ramach obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, 23 marca w Filii nr 9 przy ulicy Okrzei odbyło się w spotkanie Szlakiem Turula – poznaj Węgry. Gościem honorowym wydarzenia był dr hab. Gábor Lagzi, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury - Varsói Magyar Kulturális Intézet, który wygłosił krótką prelekcję o kulturze i obyczajach Węgier. W spotkaniu wzięli również udział: Pani Marzena Madej, pilot i przewodnik wycieczek, obecnie niezależny konsultant turystyczny, znawca Węgier oraz krajów Europy środkowo - wschodniej oraz Ghulam Abbas Bangash, student Uniwersytetu ELTE w Budapeszcie. 

Nasi goście podzielili się swoją wiedzą na temat historii, kultury oraz obyczajów Węgier. Opowiedzieli o życiu codziennym jego mieszkańców oraz zachęcili do odwiedzenia wspaniałych miejsc, w które obfituje ten przepiękny nizinny kraj. Dowiedzieliśmy się także co nieco o tajnikach węgierskiej kuchni... czyli nie tylko o papryce. 

Spotkanie uświetniły występy artystyczne: duetu tancerzy Kieleckiego Teatru Tańca - Małgorzaty Kowalskiej i Tomasza Słomki, którzy wystąpili w stylizowanej formie Czardasza w choreografii Elżbiety Pańtak - dyrektora Kieleckiego Teatru Tańca, Filipa Gawrońskiego, ucznia Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach oraz Maksymiliana Tabiszewskiego, ucznia Szkoły Muzycznej I stopnia im. Krzysztofa Penedereckiego w Busku Zdroju, przy akompaniamencie pani Anny Rutkowskiej.

Fotogaleria