A A+ A++

Aktualności

Szlakiem Turula – poznaj Węgry

2021-03-16

Skoczne Czardasze, węgierskie opowieści, anegdoty i zabawy z językiem węgierskim to tylko niektóre atrakcje czekające na mieszkańców Kielc, którzy 23 marca 2021 r. odwiedzą Miejską Bibliotekę Publiczną w Kielcach.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16.00 w filii nr 9 przy ul. Okrzei 9.

Gościem honorowym spotkania będzie dr hab. Gábor Lagzi, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Zaproszeni goście będą mieli okazję wysłuchać krótkiej prelekcji znawcy kultury i obyczajów Węgier.

Zaproszenie przyjęła również pilot wycieczek i długoletni przewodnik, Pani Marzena Madej, która o Węgrzech potrafi snuć nieskończone, ciekawe opowieści, okraszone anegdotami i luźnymi żartami. Przy okazji zaprezentowane zostaną zdjęcia oraz pamiątki z jej podróży.

O swoich doświadczeniach oraz różnicach i podobieństwach w poglądach, przyzwyczajeniach i stylu bycia młodych Węgrów i Polaków opowie także absolwent węgierskiej uczelni.

O oprawę artystyczną zadbają uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach, którzy zaprezentują utwory muzyczne na flet i skrzypce, m.in. utwór Czardasz, a duet artystów Kieleckiego Teatru Tańca wystąpi w stylizowanej formie Czardasza.

Wydarzenie organizowane jest w ramach obchodów Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Spotkanie będzie transmitowane w mediach społecznościowych MBP w Kielcach.

Ze względu na sytuację pandemiczną, ilość zaproszonych gości jest ograniczona, a wejściówki na spotkanie będzie można odebrać w Filii nr 9, przy ul. Okrzei 9 od dnia 16.03.2021 r.

Zobacz też