Taniec w literaturze II

2021-11-04

Kolejną odsłonę widowiska „Taniec w literaturze” tym razem zaprezentowano w Poczytalni Na dVoRcu. 3 listopada o godzinie 12.00 zaproszeni goście oraz uczniowie kieleckich szkół doświadczyli niesamowitych wrażeń dostarczonych przez tancerzy z Kieleckiego Teatr i Zespołu Pieśni i Tańca "Kielce". Przenieśli się również w świat tańca opisanego na kartach literatury za sprawą czytających osób.

Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta. Pieczę nad całością wydarzenia sprawowały Dyrektor KTT Elżbieta Pańtak i Dyrektor MBP w Kielcach Anna Żmudzińska.

Wśród gości czytających byli: Wiceprezydent Kielc Agata Wojda, Przewodnicząca Rady Miasta Kielce Joanna Winiarska, Zastępca Dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Kielce Grzegorz Sowiński, Iwona Wenta –  Instruktor jogi i propagatorka zdrowego stylu życia, Dyrektor Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach im. Stefana Karskiego Piotr-Bogusław Jędrzejczak, Dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach Justyna Kukułka, Dyrektor VII Liceum Ogólnokształcącego im. J. Piłsudskiego w Kielcach dr Iwona Kijewska, Dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Kielcach Andrzej Zdeb, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 im. K. Makuszyńskiego w Kielcach Sylwester Ozga, Małgorzata Jóźwiak – założycielka I Ogólnokształcącego Liceum Akademickiego im. Janiny Kossakowskiej-Dębickiej w Kielcach, nauczycielka j. polskiego w Zespole Szkół im. J. Verne'a w Kielcach Paulina Mularska-Ołowiak oraz nauczycielka j. polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Śniadeckiego w Kielcach Marzena Iwanicka.

Fragmenty literackie pochodziły m.in. z „Pieśni Świętojańskiej o Sobótce” J. Kochanowskiego, „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza, „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej, „Chłopów” W. S. Reymonta , „Wesela” S. Wyspiańskiego czy „Przedwiośnia” S. Żeromskiego. Uczestnicy wydarzenia mogli podziwiać interpretację taneczną poczynając od poloneza, krakowiaka, oberka, walca, na tangu kończąc.

Widowisko zrealizowano w ramach programu „Przestrzenie sztuki ” finansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.