A A+ A++

Aktualności

Posumowanie roku 2020

2021-01-07

Wzrost o 15% wypożyczeń e-booków, spadek o 17% wypożyczeń książki w formie tradycyjnej. Ogółem zarejestrowało się w ubiegłym roku 18675 czytelników. Wśród nich 74% to kobiety, 26% mężczyźni.

W roku 2020 r. biblioteki były czynne w kratkę. Pandemia wymuszała ich zamknięcie w różnych okresach, w zależności od ogólnej sytuacji, wprowadzanych przez rząd obostrzeń i rekomendacji Biblioteki Narodowej. Nasze placówki musiały zamknąć czytelnie i zrezygnować z prenumeraty prasy. Wszystko to wpłynęło na spadek bibliotecznych statystyk. Zanotowały jednak większe zainteresowanie ebookami, książką mówioną oraz elektroniczną wgrywaną na czytaki.

Rok 2020 był szczególny nie tylko dla bibliotek. Sytuacja związana z pandemią COVID-19 utrudniła funkcjonowanie wielu instytucjom. Pomimo różnych trudności Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach służyła swoim czytelnikom najlepiej jak tylko mogła i na ile pozwalały warunki. Użytkownicy Biblioteki udowodnili, że bez książek i bibliotek trudno żyć i przetrwać ciężkie chwile, a dobra lektura jest lekarstwem na liczne bolączki dnia codziennego.

Miniony rok był pełen nowych projektów (m.in. otwarcie Poczytalni Na dVoRcu), wydarzeń kulturalnych, interesujących spotkań, nagród i wyróżnień. Udało się przeprowadzić wiele ciekawych akcji dzięki współpracy z innymi instytucjami, artystami, pisarzami, osobami znanymi i lubianymi.

W związku z ogólnonarodową kwarantanną Biblioteka położyła duży nacisk na przekaz w mediach społecznościowych; przy wykorzystaniu profilu Facebook i strony internetowej MBP propagowała i włączała się w różnego rodzaju akcje profilaktyczne, prozdrowotne, podpowiadała jakie zajęcia można wykonywać podczas kwarantanny, co warto zobaczyć i co poznać. Zachęcała również do nauki języków.

Najczęściej sięgaliśmy po tytuły Remigiusza Mroza, Katarzyny Puzyńskiej, Natalii Sońskiej, Karoliny Wilczyńskiej, Mariusza Szczygła, Olgi Tokarczuk, Diane Chamberlain, Charlotte Link, Harlana Cobena oraz Alka Rogozińskiego.