A A+ A++

Aktualności

Wielkie Otwarcie Poczytalni na dVoRcu

2020-08-18

Już wkrótce mieszkańcy Kielc i podróżni będą mogli korzystać z najnowocześniejszej biblioteki w regionie, która powstanie na kieleckim dworcu autobusowym. Dworzec (kieleckie „UFO”) zyskuje nowoczesny wygląd, dodatkowo wspierany przez modernistyczny projekt Mediateki. Przeszklone ściany, powierzchnie typu open space plus innowacyjne wyposażenie komputerowo – sprzętowe to siedziba biblioteki na miarę XXI wieku. Nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach utrzymana będzie w awangardowej stylistyce, co świetnie współgra z charakterem Centrum Komunikacyjnego.

27 sierpnia Mediateka otworzy swoje podwoje dla stałych i nowych czytelników. Będzie to miejsce dla każdego, kto zechce spędzać czas w Strefie VR (wirtualnej rzeczywistości), zagrać na konsolach do gier, śledzić rozgrywki e-sportu, przenieść się do świata w wymiarze 3D (np. zwiedzić muzeum i poczuć się jak Mona Lisa z obrazu Leonarda da Vinci), obejrzeć filmy, spędzić czas przy grach planszowych, skorzystać z audiobooków, książek w tradycyjnej formie i czasopism, wziąć udział w interesujących wydarzeniach kulturalnych i twórczych projektach.

Celem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach jest stworzenie przyjaznej dla czytelników przestrzeni wymiany myśli i poglądów, gdzie mogliby realizować ważne dla nich projekty oraz pogłębiać swoje pasje i zainteresowania. Na antresoli planowane są wystawy prac świętokrzyskich twórców, odbywać się będą prezentacje regionalnych perełek kultury i turystyki. Mieszkańcy Kielc, turyści i podróżni będą mogli skorzystać z wielu publikacji, które podarowały ROT-y z różnych stron Polski oraz gminy regionu świętokrzyskiego.

Imprezy planowane w związku z otwarciem Mediateki – Poczytalni na DVoRcu w Kielcach:

27 sierpnia 2020 r. 
Uroczyste przecięcie wstęgi w Mediatece - Poczytalni Na DVoRcu; zwiedzanie Mediateki przez Władze Kielc, Radnych Rady Miasta Kielce, zaproszonych gości.

1 września 2020 r.
Otwarcie Poczytalni dla użytkowników. Nowa placówka MBP w Kielcach będzie służyć mieszkańcom miasta oraz podróżnym i turystom z różnych zakątków Polski i świata.

4 września 2020 r., godz. 18.00
Otwarcie wystawy Marcina Piwowarskiego - światowej klasy ilustratora urodzonego w Kielcach, na stałe mieszkającego w Portugalii, człowieka o niebywałym talencie i ogromnej wyobraźni. Jego pasja pomogła mu już stworzyć ponad 2000 książek dla dzieci przy współpracy z czołowymi wydawnictwami w Polsce i na świecie.

5 września 2020 r., godz. 11.00
Gra miejska „Podróż za jedną książkę” przygotowana przez Marcina Piwowarskiego, podczas której uczestnicy zabawy będą poszukiwać książek, rozwiązywać zagadki, a przy okazji zapoznają się z odrestaurowaną architekturą Centrum Komunikacyjnego. Dla najwytrwalszych przewidziano nagrody.

Akademia Przyszłości Wirtualnej Rzeczywistości - warsztaty dla osób powyżej 13 roku życia, podczas których przeniesiemy naszych gości w inną, odległą przestrzeń. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z niespotykanymi możliwościami gogli VR przenosząc się w odległe miejsca na świecie, a w strefie e-sportu odbędzie się rywalizacja drużyn tworzących oprogramowanie komputerowe. 

5 września 2020 r., godz. 16.00
Flash mob zorganizowany przy współpracy z Regionalnym Centrum Wolontariatu, wspólne czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego w związku z akcją Narodowe Czytanie.

5 września 2020 r., godz. 17.00
Spotkanie z Alkiem Rogozińskim, autorem poczytnych komedii kryminalnych i powieści obyczajowych, którego książki wielokrotnie zdobywały nagrody w plebiscycie „Zbrodnia z przymrużeniem oka”. Gość będzie mówił o powieści „Teściowe muszą zniknąć”. Alek Rogoziński przeczyta także fragment „Balladyny” w związku z akcją Narodowe Czytanie. Podczas spotkania z pisarzem odbędzie się wręczenie nagród czytelnikom biorącym udział w konkursach: Ambasador Czytelnictwa (edycja sierpień 2020 z Alkiem Rogozińskim) oraz Najlepszy Czytelnik (najlepsi w całym półroczu, w którym organizowany był konkurs).

Wszystkie wydarzenia będą się odbywać zgodnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa wynikających z obowiązującego reżimu sanitarnego.

ZAPRASZAMY!