A A+ A++

Aktualności

Zwiedzamy Kielecczyznę z PIK-iem

2020-03-23

Zwiedzamy Kielecczyznę z PIK-iem w relacji redaktor Edyty Ruszkowskiej.
Na początku naszej wędrówki po urokliwym województwie świętokrzyskim zapraszamy do Czyżowa.

Pałac w Czyżowie w powiecie sandomierskim to jedna z najokazalszych późnobarokowych rezydencji w Polsce. Jak głosi legenda, wzgórze, na którym został zbudowany pałac, usypali tatarscy jeńcy. Zapraszamy do siedziby wybudowanej przez Jana Aleksandra Czyżowskiego i spotkanie z duchami sławnych artystów i prezydentów.

Czyżów Szlachecki... i spotkanie z duchami sławnych artystów i prezydentów

Kolejnym etapem naszej wędrówki jest baszta w Tudorowie.
Na litej skale niedaleko Opatowa wznosi się tajemnicza wieża zamkowa o średniowiecznym rodowodzie. Baszta stanowi pozostałości dawnego zamku rodu Tudorowskich.

Baszta w Tudorowie

Zespół pałacowo-parkowy w Sichowie powstał w 1794 roku i zamieszkany był przez rodzinę Radziwiłłów. Dziś dwór należy do wnuka Zofii i Krzysztofa Radziwiłłów - Stefana Dunina-Wąsowicza.

Dobra Radziwiłów w Sichowie

Uratowany od ruiny, pięknie odrestaurowany i urządzony tylko zabytkowymi sprzętami dwór w Śmiłowie powinien znaleźć się w planach podróży każdego, kto odwiedzi okolice Sandomierza i Ożarowa.

Dwór w Śmiłowie

Dąb Bartek - Gmina Zagnańsk najbardziej znane drzewo w Polsce, rośnie w Zagnańsku niedaleko Kielc, liczy ponad siedemset lat. W jego cieniu odpoczywali królowie: Bolesław Krzywousty oraz Jan III Sobieski wracający spod Wiednia.

Dąb Bartek

Dziś wycieczka do XVI-wiecznej posiadłości szlacheckiej w Sobkowie. 

Fortalicja w Sobkowie

Pałac w Górkach Klimontowskich ma charakter eklektyczny. Elewację zdobią stiukowe dekoracje. Wokół pałacu rozciąga się rozległy park na wzór angielski z rzeźbami, romantycznymi grotami i mostkami, stawem oraz pięknymi okazami starodrzewu. Obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania, tym bardziej zachęcamy do obejrzenia filmu z tego miejsca.

Pałac w Górkach Klimontowskich

W Muzeum Staropolskiego Okręgu Przemysłowego w Sielpi można obejrzeć około trzydziestu maszyn z przełomu XVIII i XIX wieku. Wiele eksponatów pochodzi z fabryk Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Wszystkie urządzenia są w bardzo dobrym stanie.

Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi

Włostów niedaleko Opatowa należy do najstarszych miejscowości w Polsce. W XIII wieku był własnością rodu pieczętującego się herbem „Poraj”. Od 1795 roku Włostów należał do rodziny Karskich, którzy w XIX wieku wznieśli na terenie parku pałac według projektu Henryka i Władysława Marconich. Dobra włostowskie kupił w roku 1795 Antoni Karsz Karski, łowczy sandomierski od Leona Leonarda Worcella, kuchmistrza koronnego, za 550 tysięcy złotych. Na miejscu starszego dworu około połowy XIX stulecia wzniesiono założenie pałacowe. Jego ośrodkiem był neorenesansowy pałac zaprojektowany dla Stanisława Karskiego przez Henryka Marconiego i wybudowany w latach 1854 – 60. Przy pracach wykończeniowych zatrudniono ponoć rzemieślników z Włoch.

Pałac rodziny Karskich we Włostowie

Dziś gościmy we włościach rodziny Sancygniowskich i Deskurów.

Z wizytą w Sancygniowie