A A+ A++

Aktualności

"Ada i jej cztery przygody"

2020-12-21

Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach przyjęła zaproszenie Fundacja Wilkonia do udziału w projekcie wspierającym czytelnictwo. Jego przesłaniem jest zainteresowanie sztuką i literaturą dzieci w wieku szkolnym. W tym celu wydana została książka Jana Kerdena "Ada i jej cztery przygody".

Tak o opowiadaniu Jana Kerdena napisał Marek Bieńczyk, laureat Nike 2012: „Ada i jej cztery przygody" to bardzo pomysłowa i bardzo delikatna proza dla dzieci w wieku około dziesięciu lat. Podkreślam słowo „delikatna", gdyż jest pisana językiem, który nie chce się nikomu przypodobać, być na siłę „nowoczesny", nie chce sięgać po figury stylistyczne i wyrażenia „kumplowskie", jakie dzisiejszej młodzieży mogłyby się wydać swojskie; w zamian proponuje własny język, nie staroświecki, lecz pełen elegancji, lekkości i właśnie delikatności."

Decyzją autora i dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury „Ada i jej cztery przygody" w formie plików ebook i audiobook jest dostępna bezpłatnie w sieci, bibliotekach oraz na stronach wydawcy Fundacji Arka im. Józefa Wilkonia, która zrealizowała projekt. Dodatkowo powstała wersja audiobooka dla dzieci niedowidzących ze specjalnie dla nich przygotowaną prezentacją grafiki – jest ona udostępniana ośrodkom mającym takich podopiecznych.

Ilustracje wykonał Piotr Fąfrowicz, wersję audio czyta Olga Bończyk, autorką opracowania graficznego jest Grażka Lange, redakcji dokonała Teresa Duralska-Macheta, a całość projektu przeprowadziła Blanka Wyszyńska-Walczak. Nagrania dźwiękowe zrealizowało Film Studio Factory, z wykorzystaniem utworu „Muzyka Ady" Zdzisława Zielińskiego. Wydawnictwo ukazało się nakładem Fundacji „Arka" im. Józefa Wikonia.

Książkę w różnych formatach (epub, mobi, pdf, mp3) można pobrać korzystając z poniższego adresu:

https://fundacjawilkonia.pl/index.php/2020/11/17/ada-i-jej-cztery-przygody/

Gorąco zachęcamy do przeczytania lub wysłuchania przygód Ady.