Niebieska Strefa A A+ A++

Imprezy dla dzieci

TKJ 2024. Jak to było, czyli historia w legendach zaklęta. Baśnie polskie i ukraińskie

2024-03-11

XXXII Tydzień Kultury Języka uważamy za otwarty. W poniedziałkowy ranek, 11 marca, w bibliotece zjawiła się klasa II „B” z e Szkoły Podstawowej nr 18 w Kielcach. To mali miłośnicy książek, a co za tym idzie i języka polskiego. Hasło „Jak to było, czyli historia w legendach zaklęta. Baśnie polskie i ukraińskie” to pomysł, by zapoznać młodych ludzi z pięknem bajania i opowiadania. Czym różni się legenda od baśni, czy każde państwo ma swoje legendy, kto może zostać bohaterem baśni, a kto legendy? To tylko niektóre pytania, na które poszukiwaliśmy odpowiedzi.

Na warsztat literacki trafiły znane i mniej znane utwory literackie z Polski i Ukrainy. Wars i Sawa, Waligóra i Wyrwidąb, Złota Kaczka, Bazyliszek to postacie, które mali czytelnicy doskonale znają. Wiele radości sprawiło im spotkanie z Czarnym Jastrzębiem, strasznym Lwem czy też Lutownicą. Już spieszymy z wyjaśnieniem – to bohaterowie ukraiński opowieści.

Za nami część teoretyczna – przed nami wielkie czytanie. Legend jest wiele, podobnie ich wersji. Mali uczestnicy poznali legendy związane z dwoma miastami – Warszawą i Lwowem. Obie tajemnicze, nieco mroczne, ale z jednym przesłaniem - dobro zwycięży i pokona zło.

Zasłuchane dzieci nie zauważyły tajemniczej planszy. Przed nimi sprawdzian. Kto słuchał, ten wie. Skrzat Kacperek w tajemniczym koszyku ukrył karteczki z bohaterami baśni i legend. Teraz wystarczy tylko dokonać podziału. Powiemy jedno – mali bajkoznawcy wykazali się ogromną wiedzą i raz dwa uporali się z wyzwaniem.

Czas płynie bardzo szybko. Pierwsze zajęcia z cyklu „Jak to było, czyli Historia w legendach zaklęta. Baśnie polskie i ukraińskie” dobiegły końca. Za dziś dziękujemy i czekamy na kolejne. A więc do zobaczenia w bibliotece, w zaczarowanej krainie bajek, baśni i legend.