Rozczytane "Serduszko"

2013-06-06

W dniu 6 czerwca do naszej biblioteki zawitał tajemniczy smok, na skrzydłach którego przybyła grupa przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola im. Św. S. Faustyny w Kielcach. Piękna pogoda zachęciła maluszki do odbycia podróży w tajemniczy świat książek i bajek. Gdy smok zmęczony lotem usnął w kąciku, dzieci zasiadły w „lokalu” przeznaczonym wyłącznie dla najmłodszych. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowieści o bibliotece, o tym co tu się robi, jakie obowiązują zasady. Zadawały też wiele pytań - okazały się bardzo ciekawskie i dociekliwe. Wiedza wiedzą - ale najważniejsza jest zabawa. Dzieci postanowiły opowiedzieć nam o swoich ulubionych książeczkach. Oczywiście rozpoczęliśmy ich poszukiwania na pełnych książek bibliotecznych półkach. Nie było to łatwe - najpierw szukaliśmy Kubusia Puchatka w Stumilowym Lesie, potem Pinokia w brzuchu wieloryba i Królewny Śnieżki w domku krasnoludków. Ostatnie poszukiwania wymagały nie tylko wiedzy ale i siły fizycznej. W ruch poszły łopaty, kilofy a nawet koparka. Dzięki nim odnaleźliśmy dinozaury. Zmęczeni poszukiwaniami postanowiliśmy odpocząć przy wesołej lekturze. Do zabawy zaprosiliśmy rozbrykane literki - bohaterki książki Agnieszki Frączek pt. Berek literek czyli psoty od A do Z. Pierwsze pojawiło się rozbrykane R, które:

Wciąż wyprawia harce dzikie:
coś rozkręca, coś rozbija,
wierci dziury w biurku stryja,
po regale gna rowerem,
telewizor karmi serem,
a ratlerka raczy tortem.
Gdy mu powiesz: - To niemądre!
Z werwą krótko warknie: - Wrr!
I znów broi… Jak to R.

Gdy tylko rozbrykane R powróciło na stronice książeczki w bibliotece pojawił się smok Sadełko, który:

… spiżarence skrycie szpera -
degustuje dziury z sera,
wsuwa świeże figi z makiem,
suchą wodę je ze smakiem.

Potem przybyli Ufoludek, zwariowane W i Yeti. Co opowiedzieli dzieciom - to tajemnica. Jeśli chcesz ją poznać zajrzyj do książeczki. Gdy tylko skończyliśmy „zabawę w odpoczywanie” obudził się smok. Zabrał on dzieci w powrotną podróż do przedszkola. Mamy nadzieję, że wkrótce znowu nas odwiedzą, i smok i dzieci. Do zobaczenia.