Imprezy dla dorosłych

Spotkanie autorskie z Jerzym Wójtowiczem

2024-02-02

Jerzy Wójtowicz gościł w Filii nr 12 MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach w piątek 2 lutego. Biblioteka była wypełniona po brzegi osobami zainteresowanymi twórczością poety. Spotkanie z cyklu „Biblioteka po sąsiedzku” prowadziła Aleksandra Kępińska, a za muzyczne niespodzianki odpowiadał Marek „Babcia” Dubeltowicz i jego niezawodna gitara. Wybrane wiersze autora czytali koledzy i koleżanki z grupy „Poeci znad Silnicy”.

Początek drogi twórczej Jerzego Wójtowicza - przejście na emeryturę zbiegło się z ujawnieniem talentu. Pisanie koiło nerwy. W 2018 r. powstał pierwszy tomik poezji „O czym ja pisać powinienem?”. Życie podpowiedziało - o naturze, miłości… o życiu właśnie. A jak się współcześnie pisze wiersze? Na telefonie.

Następny tomik to historia Gór Świętokrzyskich w pigułce, w rymowance. Nikt tego wcześniej nie dokonał. Pisana nocą, w ciszy i skupieniu „Historia gór moich z powagą i żartem spisana nad ranem, gdzieś o wpół do czwartej”. W 2022 r. powstały „Uroki natury”. Autor przestrzega przed zanieczyszczeniami środowiska, które mogą doprowadzić do tragedii. Ostatni tomik to ,,Wolanie o sens” - rozliczenie z przeszłością. Utwory, które znalazły się w pracy zbiorowej „Na krawędzi” dedykowane zostały uzależnionym.

Dla poety pisanie jest ucieczką od samotności, problemów dnia, sposobem na życie. Jerzy Wójtowicz odkrył w sobie także talent malarski. Maluje wtedy, kiedy nie pisze. W dorobku autora znalazł się wiersz o pszczołach, co wywołało uśmiech na twarzy Pani dyrektor Iwony Łodo ze Sklepu Firmowego „Pszczółka”.

Partnerzy: Miasto Kielce, Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A., Buskowianka Zdrój, Spółdzielnia KSM, Sklep Firmowy „Pszczółka”