Niebieska Strefa A A+ A++

Dyskusyjne Kluby Książki

Filia nr 9

2012-03-14

14 marca odbyło się spotkanie DKK, podczas którego rozmawiano o dwóch książkach. Były to Siedem grzechów kubańskich Yossa i Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim ZOO Diane Ackerman.

Pierwsza książka to zbiór powiązanych ze sobą opowiadań zainspirowanych grzechami głównymi. Każde z nich jest rozrachunkiem z jedną ludzką wadą. Yossa przedstawiając przywary Kubańczyków, jednocześnie uzmysławia, że każdemu są one również nieobce. Człowiek błądzi, miewa chwile słabości, dokonuje czynów dobrych, ale popełnia też zło. Czytelniczki uznały, że autor niepotrzebnie zmienił tytuł. Pierwotny - "Siedem grzechów narodowych" był lepszy. Opowiadania mimo, iż prezentują społeczność kubańską, mają wymiar uniwersalny. Yossa chciał uciec od polityki, ale to mu się nie udało. Nie da się bowiem ukazać wad narodowych w oderwaniu od rzeczywistości społeczno - politycznej.

Druga książka dotyczy ratowania Żydów w czasie II wojny światowej. D. Ackerman ukazała rodzinę Żabińskich i ich warszawskie ZOO, które stało się schronieniem dla wielu uciekinierów z getta. Książkę czyta się jednym tchem. Napisana jest ciekawie, prostym, barwnym językiem. Autorka odkrywa przed czytelnikiem nieznane fakty z czasów holocaustu. Pięknie przedstawiona jest postać pani Antoniny, osoby nietuzinkowej, energicznej i obdarzonej intuicją. Niektóre czytelniczki skrytykowały tytuł książki. Wydawca niepotrzebnie go zmienił, bowiem oryginalny - "Żona dyrektora ZOO", bardziej pasuje do prezentowanej treści.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 11 kwietnia, a dyskusja będzie dotyczyła książki Joanny Rawik pt. Edith Piaf. Ptak smutnego stulecia.