Niebieska Strefa A A+ A++

Aktualności

Spotkanie z Ewą Błaszczyk

2024-04-27

9 maja o godz. 17:30 MBP im. Jerzego Pilcha zaprasza do Poczytalni Na dVoRcu. Pierwszym gościem w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek będzie Ewa Błaszczyk - znana aktorka teatralna, filmowa, pieśniarka. Kobieta pełna optymizmu, która „lubi żyć” i łatwo się nie poddaje. „Istota o pięknej duszy – siłaczka”. Współzałożycielka fundacji „Akogo?” zajmującej się systemowym rozwiązywaniem problemów osób w śpiączce. Rozmowę z artystką poprowadzi Ryszard Koziej. Wstęp wolny.

Partnerzy: Buskowianka Zdrój, Dom Strawy. Kultowe burgery z Kielc., „Kaganek” Fundacja Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria S.A., Miasto Kielce, Miejski Ośrodek Sportu i Turystyki w Kielcach, Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach, Sklep Firmowy Pszczółka, Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach, Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A., Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o.. - „Pij kielecką kranówkę, bo... dobra!", Zespół Szkół ZDZ w Kielcach
--------
Ewa Błaszczyk (ur. 15 X 1955 r. w Warszawie). Ukończyła z wyróżnieniem Warszawską PWST. Zadebiutowała jako studentka w 1977 na scenie Teatru Współczesnego w Warszawie.

Ważniejsze role teatralne: Julia - "Romeo i Julia" reż. R. Peryt; Joanna - "Joanna d'Arc na stosie" reż. R. Peryt (przedstawienie roku);  Pani - "Droga do Damaszku” reż. A. Hanuszkiewicz.

Film Wiesława Saniewskiego "Nadzór"(Nagroda Fipresci na festiwalu w Manheim) przyniósł jej główną nagrodę aktorską na Festiwalu Filmów w Gdańsku. Szeroką popularność zdobyła dzięki podwójnej roli Kasi i Mariana w serialu "Zmiennicy" Stanisława Barei i stała się laureatką telewizyjnego Wiktora – nagrody publiczności. Inne seriale ("Dom", "Crimen", "Adam i Ewa", "Boża podszewka", "Na dobre i na złe", "Samo życie"). Ma na swoim koncie liczne teatry telewizji, filmy telewizyjne, programy muzyczne, rozrywkowe, poetyckie, teledyski. Ważniejsze filmy: "Sezon na bażanty " W. Saniewski; "Hanussen" I. Szabo; "Dekalog IX" K. Kieślowski; "Nic śmiesznego" M. Koterski; "Mistyfikacja" J. Koprowicz.

Dużo i chętnie śpiewa głównie literackie i pełne nastrojów piosenki Osieckiej, Kleyffa, Kofty, Czupkiewicz, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, ks. Twardowskiego, swego męża Jacka Janczarskiego, piosenki z repertuaru Iwanowej, Piaf, Dietrich i Wysockiego. Przez długie lata występowała w kabarecie J. Pietrzaka "Pod Egidą"; śpiewała na przeglądach poezji śpiewanej, Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, festiwalach w Sopocie, Opolu i in.

Aktualnie związana z Teatrem Studio w Warszawie. Książka autorstwa Krysi Strączek pt. "Wejść tam nie można" oraz album "Wszystko jest takie kruche" opowiada więcej o jej pracy, życiu i fundacji "Akogo?". (Źródło: https://www.ewablaszczyk.pl/)